Biri bizi kandırıyor

Vatandaş, mahkemelerden dönen haksız ücretleri kaldıracak yasayı bekliyor. Bankalar ise, 'Artık parayı haberli alacağız' duyurusu yaptı. Gazeteler bunu 'müjde' gibi sundu. Oysa hiçbir ücret kalkmadı. Tüketici, BDDK ve TBB'den cevap bekliyor

Biri bizi kandırıyor

Bankaların aldıkları haksız ve hukuksuz ücretler 60 kalemi geçti ve vatandaştan büyük tepki görmeye başladı. 'Pes artık' dedirten paralar talep edildi. Bankalar bozuk parayı tümlemeden, vereceği evraka 6 lira istemeye kadar işi götürdü. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da bu uygulamalara karşı tüketiciyi koruyacak, bir yasa çalışmasına başladı. Tasarı Meclis'te geçen döneme yetişmedi ve yeni yasama yılına kaldı. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ise tepkiler üzerine 1 Eylül 2013 itibariyle uygulanacak bazı değişiklikler yaptığını, bir duyuru ile açıkladı. TBB'nin duyurusunda 'ücretleri önceden haber vereceğiz' açıklaması yer aldı. Fakat vatandaşın isyan ettiği, mahkemelerin 'hukuksuz' bulduğu ücret ve komisyonlarla ilgili tek satır yer almadı. Bu ücretlerin kaldırılmasıyla ilgili hiçbir bilgi verilmedi. Buna rağmen gazeteler, bu duyuruyu 'müjde' gibi sundu. Duyuruya bakıldığında bütün ücretlerin aynen durduğu ve sadece tüketiciye haber verileceği görülüyor. TAKVİM akıllarına takılan soruların, BDDK ve TBB tarafından cevaplanmasını bekliyor... İşte o sorular...

LÜTFEN CEVAP VERİN

YARGITAY'DA ve mahkemelerde sürekli 'hukuksuz' olduğu tespit edilen, dosya parası ve kredi kartı aidatı gibi ücretler kaldırılacak mı?
BANKALARIN bu ücretleri kaldırması için her tüketicinin dava açması mı gerekiyor?
YENİ sistemde, tüketiciye alacağınız ücretleri haber vereceğinizi duyurdunuz. Bu alınan ücreti kaldıracak mı? Sınırlayacak mı?
TÜKETİCİ kendisine bildirilen dosya masrafını vermek istemezse, yine de o bankadan kredi alabilecek mi?
TÜKETİCİ, maaşının yatırıldığı bankanın aldığı hesap işletim ücretini vermek istemezse ne yapacak? Çalıştığı şirkete başvurup, 'Maaşımı bu bankaya yatırmayın' mı diyecek? BİR belgeden 5 lira alan banka, her ürün için ayrı form doldurduğunda kaç lira isteyecek?
TÜKETİCİDEN borç bildirme ücreti olarak alınan 6 liralık SMS uygulaması kaldırıldı mı?
HAKEM heyetlerindeki BDDK ve TBB temsilcisi bankaların hakkını mı savunacak?
İŞLEMSİZLİK ücreti, kasa ziyareti parası, bozuk para tümleme ücreti, erken kapama ücreti gibi 60 kalem alınan komisyonlardan hangisi kalktı? TÜKETİCİNİN almaya başladığı bir hizmet, ücret artışına itiraz etti diye durdurulacak mı? 'Ya parayı ver, ya mağdur ol' mu denilecek?
DEVLETİN bankayla yapılmasını zorunlu tuttuğu işlemler (öğrenci harcı, kira ödemesi vs) için, vatandaş nasıl cayma hakkı kullanacak?

5 AYDA 11 MİLYAR TL
Havale, EFT, kredi kartı yıllık ücreti gibi kalemlerden geçen yıl 19.2 milyar lira gelir elde eden bankacılık sektörü 2013 yılında da kasasını doldurmaya devam ediyor. BDDK verilerine göre sektörün yılın ilk beş aylık döneminde faiz dışı kalemlerden elde ettiği gelir 11 milyar lirayı buldu. Ocak-Mayıs 2013 döneminde nakdi kredilerden 1.4 milyar lira ücret ve komisyon alınırken, bankacılık hizmet gelirleri ise 6,8 milyar lira oldu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!