Bir kadın girişimcinin başarı hikayesi

Tokat'ta kadın girişimci Ayten Serin, 17 yıl önce komşularına ev ekmeği yaparak başladığı iş hayatına bir ekmek fabrikasına ortak olarak devam ediyor.

Bir kadın girişimcinin başarı hikayesi

Tokat'ta astım hastası eşinin çalışamaması nedeniyle mahallesinde evinin üst katındaki fırında 17 yıl önce komşularına bir çuval un karşılığında ev ekmeği yapmak suretiyle geçimini sağlamaya başlayan 46 yaşındaki 4 çocuk annesi Ayten Serin, iş kadını olma yolunda ilerliyor. Evinde ekmek yapmaya yasal olmaması nedeniyle zabıta ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün izin vermemesi üzerine OSB'de bir ekmek fabrikası ile ortak olarak çalışmaya başlayan Serin, iki oğlu ile günlük ev ekmeği üretiyor. Daha önceden bir çuval un alacak dahi para bulamazken bugün günlük 700 adet ekmek ürettiğini ifade eden Serin, ailesinin geçimini sağladığını söyledi. Komşusunun tavsiyesi üzerine ev ekmeği yapmaya başladığını anlatan Serin, "Eşim inşaatçı idi, tozdan rahatsız olduğu için hastalandı, çalışamadı. Ailemin geçimini sağlamak ve 4 çocuğumu okutmak için 17 yıl önce evimin üst katında bulunan fırında ev ekmeği yapıp mahalledeki komşularıma satarak bu işe başladım. Un alacak bile param yoktu. Başlangıçta çok az kazanıyordum ama yaptığım ekmek beğenildikçe müşteri sayım arttı. Ekmeğim doğal olduğu ve köy mayasından yapıldığı için tutuldu. Dükkanlara evde yapılan ekmek satışı yasak olduğu için satış yapamıyordum. İş böyle olunca ve müşteri sayım da çoğalınca sanayi bölgesinde dükkan sahibi ile ortak olup fırınımı açtım" dedi.

Her şey çok iyi giderken fırınında çökme olduğunu, bu nedenle acilen paraya ihtiyacı olduğu için mikro krediye başvurduğunu ifade eden Serin, "Turkcell'in TİSVA işbirliğiyle hayata geçirdiği Ekonomiye Kadın Gücü Projesi kapsamında mikro kredi alır almaz fırınımı yaptırdım ve işime devam ediyorum. Şu anda 70 adet dükkana satış yapıyoruz. İki oğlum da yanımda çalışmaya başladı. Kazancımız iyi, çocuklarım hem okuyor hem yanımda çalışıyor" diye konuştu.

Başarının sırrının çok çalışmak ve sabır olduğunu belirten Serin, kendisine oğullarının destek olduğunu kaydetti.

Serin'in büyük oğlu Recep Serin annesinin yaptığı ekmek işini yasallaştırıp imkanlar ölçüsünde çalıştıklarını söylerken, diğer oğlu Mustafa Serin de başkasının emri altına olmadan annesi ile çalışmaktan mutlu olduğunu dile getirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Kiraz Mevsimi 4. bölüm fragmanı izle Güzel Köylü 5. bölüm full izle, 23 Temmuz 2014 Ruhumun Aynası 3. bölüm full izle, 22 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 3. bölüm full izle, 22 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 3. bölüm fragmanı izle Güneşi Beklerken 54. bölüm fragmanı izle (Güneşi Beklerken finali) Ulan İstanbul 5. bölüm full izle, 21 Temmuz 2014 Kaçak Gelinler 5. bölüm full izle, 21 Temmuz 2014 Seksenler 116. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Güneşi Beklerken 53. bölüm 2. fragmanı izle Kiraz Mevsimi 3. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Diğer Yarım 5. bölüm full izle, 18 Temmuz 2014 Kocamın Ailesi 3. bölüm full izle, 17 Temmuz 2014 Kardeş Payı 19. bölüm full izle (Kardeş Payı 19. bölüm fragmanı) 17 Temmuz 2014 Kiraz Mevsimi 3. bölüm fragmanı izle Seksenler 114. bölüm full izle, 16 Temmuz 2014 Ruhumun Aynası 3. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 5. bölüm fragmanı izle Güzel Köylü 4. bölüm full izle, 16 Temmuz 2014 Güneşi Beklerken 53. bölüm fragmanı izle Ruhumun Aynası 2. bölüm full izle, 15 Temmuz 2014 Güllerin Savaşı 2. bölüm full izle, 15 Temmuz 2014 Pis Yedili 102. bölüm ne zaman yayınlanacak? Pis Yedili dizisi bitti mi? Kaçak Gelinler 5. bölüm fragmanı izle