Bir dakika ile hayalleri bitti

Eğitimde bu yıl ilk defa uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) başladı. Antalya'da bazı öğrenciler 15 dakika kuralına takıldı ve sınava giremedi. Bir öğrenci de 1 dakika gecikme nedeniyle sınava alınmadı.

Bir dakika ile hayalleri bitti

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından bu sene ilk defa düzenlenen YKS'nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün saat 10.15'te başladı. Antalya'da 75'inci Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde sınava girecek öğrencilerin aileleri, sabahın erken saatlerinde okulun bahçesinde yerini aldı. Saat 09.50'ye kadar okulun bahçesinde bekleyen aileler, anonsla bahçenin dışına çıkartıldı. 15 dakika kuralının uygulandığı sınavda saat 10.00'a birkaç dakika kala bazı öğrenciler koşarak salonlarına ulaştı. Öte yandan, bir köpek de okulun giriş kapısına kadar sahibinin yanında geldi. Sahibi ile okula girmeye çalışan köpeği polis engelledi. Köpeği, öğrencinin bir yakını okuldan çıkartmaya çalıştı. Köpek, bir süre daha okulun bahçesinde bekledikten sonra öğrencinin yakını tarafından bahçeden dışarı çıkartıldı.

Ailelerden bazıları okulun etrafında araçlarında çocuklarını beklerken, bazıları da sıcak hava nedeniyle ağaçların altında oturmayı tercih etti. Öğrenciler gibi heyecanlı olduğu gözlenen anne ve babalar, yanlarında getirdikleri dini kitaplardan dualar okudu.

SINAVI, 1 DAKİKA İLE KAÇIRDI

Antalya'da sınav heyecanının yaşandığı okullardan birisi de Muratpaşa ilçesindeki Vali Hüsnü Tuğlu İlk ve Ortaokulu oldu. Aileler sabahın erken saatlerinde çocuklarının gireceği okula geldi. Emniyet yetkilileri sınava girecekleri didik didik ararken, bir aday 1 dakika ile sınavı kaçırdı. Görevliler 15 dakika kuralı gereği okul kapılarını saat 10.00'da kapattı. Kapılar kapatıldıktan 1 dakika sonra gelen ve adını vermek istemeyen erkek aday sınava alınmadı. Sınava girmek için görevlilerle konuşan ve onları ikna etmeye çalışan gencin çabaları 15 dakika kuralı nedeniyle sonuçsuz kaldı.

Konuşmalar sürerken görevlilerin "Saat '10'u 3 geçiyor" demesinin ardından genç çaresiz okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan genç, "Gecikme değil sadece dikkatsizlik hepsi bu. Sınav 10.15 yazıyor. Ben tam 10.00'da geldim. Ancak görevliler '10'u 1 geçiyor' dediler ve beni almadılar. 1 dakikanın kurbanı oldum" dedi.

SINAVLAR YARIN DA DEVAM EDECEK

YKS'nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) yarın saat 10.15'te, Yabancı Dil Testi (YDT) de aynı gün saat 15.45'te düzenlenecek. Adaylar sabah oturumlarında saat 10.00'dan, öğleden sonraki oturuma ise 15.30'dan sonra sınav binasına alınmayacak. Ayrıca ÖSYM tarafından hazırlanan kamu spotunda adayların sınav giriş belgesi ve fotoğraflarının yer aldığı kimlik belgelerini sınava giderken yanlarında bulundurması gerektiği hatırlatıldı. TYT'ye 2 milyon 381 bin 784, AYT'ye 2 milyon 19 bin 853, YDT'ye ise 131 bin 453 aday başvuru yaptı. Sınav sonuçları 31 Temmuz'da açıklanacak.

GEÇ KALINCA AĞLADI

İZMİT'te, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na birkaç dakika geç kalan kız öğrenci, sınava alınmayınca ağlayarak okuldan ayrıldı.

İzmit'te, Yükseköğretim Kurumları Sınavı belirlenen okullarda yapıldı. Sabahın erken saatlerinde sınava girecek öğrenciler okullara gitmek üzere yola koyuldu. Öğrenciler sınavların yapıldığı okula üstleri arandıktan sonra alındı. İzmit Gazi Lisesi'nde sınava girecek olan bir öğrenci, birkaç dakika geç kalınca sınava alınmadı. Büyük üzüntü yaşayan öğrenci, elindeki belgelerini yere attı. Daha sonra belgelerini alan kız öğrenci ağlayarak okuldan çıktı. Bacağı kırılan bir öğrenci ise tekerlekli sandalye ile okula getirildi. Öğrenci daha sonra koltuk değnekleri ile okula girdi. Öğrencilerin sınava girmesinin ardından aileleri okulların bahçesinde beklerken dualar etti.

Türkiye genelinde bu yıl ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ilk defa uygulanıyor. Sonuçları üniversiteye girişte kullanılacak sınav, farklı görüntülere sahne oldu. Bazı adaylar 1 dakikayla sınavı kaçırdı, bazıları kimliğini kaybettiği için salona alınmadı ve gözyaşlarına boğuldu. Bir öğrenci de sınav öncesi küpe krizi yaşadı. Küpesini çıkaramayan öğrencinin yardımına diğer veliler koştu. İşte Türkiye'den YKS manzaraları:

ADAYLARLA OKULDAKİ SAAT TUTMADI

Afyonkarahisar: Gazi Mesleki Teknik ve Teknik Anadolu Lisesi'nde salondaki saatin, velilerin saatinden bir dakika ileri olması nedeniyle sınava alımlar durduruldu. Son saniyelerde sınava girme ümidi taşıyan birçok öğrenci okul bahçesinden üzgün ayrılırken, veliler duruma tepki gösterdi.

SON ANDA YETİŞTİLER

Karabük: YKS adayları Karabük Üniversitesi girişinde bekleyen Karabük Belediyesi'ne ait otobüslerle sınavlara girecekleri okullara taşındı. Sınava geç kalmamak için koşturan öğrenciler, son anda kendilerini okuldan içeri atabildi.

HEYECANLARINI SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTILAR

Bursa: Sınava giriş saatini kaçıran bazı öğrenciler içeri alınmadı. Bu duruma isyan edenlerle birlikte, hiçbir şey söylemeden okuldan ayrılanlar da oldu. Bazılarının ise telefonla sosyal medyadan yaptıkları canlı yayınla heyecanlarını paylaştığı görüldü. Sınava sistemine tepki gösteren bazı veliler ise, "Çocuğum 10 yıldır imtihana hazırlanıyor, emeklerinin karşılığını alacağını ümit ediyoruz. Çok zor bir dönem geçirdi. Gece yarılarına kadar ders çalıştı. Aslında sınav sisteminin kalkması lazım. Çocukluklarını yaşayamıyorlar. Avrupa'daki gibi sınavsız geçiş sistemi olur inşallah" diyerek görüşlerini dile getirdi.

Sınava giren 57 yaşındaki Orhan Varlı ise, "Ticaret lisesi mezunuyum, üniversite mezunu olmak için hazırlandım. Benim bakış açım biraz farklı. Vizyonumu ve ufkumu genişletmek için sınava hazırlandım. Gençlere örnek olmak istiyorum. Emekliyim, fakat kendimi geliştirmek istiyorum" dedi.

UNUTTUĞU KİMLİĞİNİ ALIP GELDİ AMA GEÇ KALDI

Ağrı: Sabah saatlerinde okula giden ve kimliğini evde unuttuğunu fark eden Büşra Demir adlı öğrenci çevrede bulunan vatandaşlar tarafından evine götürüldü. Adeta zamanla yarışan Demir, kimliğini alarak okula döndü. Demir, 15 Temmuz Anadolu Lisesi'nde gireceği sınava 1 dakika geç kaldı. Saat 10.01'de kapıya giden öğrenci, geç kaldığı gerekçesiyle görevli eğitmen tarafından dersliğe alınmadı. Uzun uğraşlar veren aday ve yanındaki vatandaşların çabası bir işe yaramadı. Hayalleri yıkılan öğrenci uzun süre ağladı. Eğitmene yalvaran Demir, "Allah rızası için beni sınava alın" dedi. Öte yandan öğrenciye yardım etmek isteyen çevredeki vatandaşlar da uzun süre sınavdan sorumlu eğitmeni ikna etmek için uğraştı. Çabaları yetersiz kalan öğrenci ağlayarak okuldan ayrıldı.

KİMLİĞİNİ KAYBETTİĞİ İÇİN GİREMEDİ

Tokat: Bazı adaylar nüfus cüzdanında fotoğrafı olmadığı veya kimliğini kaybettiği için nüfus müdürlüğünün yolunu tuttu. Geçici kimliklerini alan birçok aday sınava yetişirken, sınav saatinin geçmesi nedeni ile salonlara giremeyenler de oldu. Annesi Fatma Al ile saat 10.09'da Nüfus Müdürlüğüne giden Esmanur Al, sınava yetişemeyeceği için gözyaşlarına hakim olamadı.

VELİLERDEN İNŞAAT ÇALIŞANLARINA GÜRÜLTÜ İSYANI

Adana: Seyhan ilçesindeki İsmet İnönü İlkokulu'nda çocukları sınava giren öğrenci velileri, okul bahçesinde dua ederek, beklemeye başladı. Bu sırada veliler, okulun yakınlarındaki bir inşaatta çalışmalar sırasında gürültü yapıldığı gerekçesiyle inşaat yetkilerini uyardı. Gürültü kesilmeyince polise haber verildi. Şantiye yetkilileriyle görüşen polis, çalışmaları durdurdu. 

GEÇ KALAN ADAY: ŞAKA MI BU?

Antalya: Saat 10.00'da salon kapısına giden bir öğrenci içeri alınmadı. 3 dakika olduğunu söyleyerek kapıya vuran öğrenci, "Şaka mı bu ya, Allah" diyerek okuldan ayrıldı.

KÜPE KRİZİ

İstanbul: Üsküdar Burhan Felek Anadolu Lisesi'nde sınava girecek olan İrem Erol annesiyle birlikte okula gitti. Okul girişinde güvenlik noktasında arama sırasında Erol'dan küpesinin çıkarılması istendi. Annesi küpeyi çıkarmaya çalıştı fakat kulağında küpe sıkıştığı başarılı olamadı. Diğer velilerden yardım istendi. Bir veli cımbızla sıkışan küpeyi çıkarmaya çalışsa da o da başaramadı. Daha sonra okul bahçesindeki bir veli sınava 4 dakika kala sıkışan küpeyi çıkararak öğrencinin TYT'ye girmesini sağladı. Öte yandan aynı okulda geç kalan adaylardan bazıları koşarak son anda sınava yetişti. Saat 10.00'dan sonra gidenler binaya alınmadı.

GEÇ KALDI, BELGELERİNİ YERE ATTI 

İzmit: İzmit Gazi Lisesi'nde sınava girecek olan bir öğrenci, birkaç dakika geç kalınca sınava alınmadı. Büyük üzüntü yaşayan öğrenci, elindeki belgelerini yere attı. Daha sonra belgelerini alan kız öğrenci ağlayarak okuldan çıktı. Bacağı kırılan bir öğrenci ise tekerlekli sandalyeyle okula getirildi. Öğrenci daha sonra koltuk değnekleriyle içeri girdi.

1 DAKİKAYLA KAÇIRDI

Van: Merkez Edremit ilçesindeki Kadriye Sağdinç İlkokulu ve Ortaokulu'nda saat 10.00'da güvenlik görevlileri tarafından okulun kapısı kapatılırken, 1 dakika geç kalan bir öğrenci içeri girmek istedi. Öğrenci ve velilerin tüm ısrarını rağmen içeri alınmayan aday, giriş belgesini yırtarak hızla okuldan ayrıldı. Yırtılan giriş belgesini yerden alan öğrenci velisi, adayın 1 dakika geç kalması nedeniyle içeri alınmadığını ifade etti.

10 DAKİKA GEÇ KALDI 

Gaziantep: Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi'ne giden bir kız öğrenci, sınava 10 dakika geç kalınca içeri alınmadı. Sınav salonuna girmek için uzun süre görevlilere ısrar eden genç kız, bu isteği kabul edilmeyince gözyaşlarına boğuldu. Sınav için erkenden yola çıktığını ama heyecandan yanlış otobüse bindiğini söyleyen genç kız, sınava yetişmek için uzun süre koştuğunu ama içeri alınmadığını belirtti. Okul bahçesinde uzun süre gözyaşı döken genç kız, daha sonra okuldan ayrıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!