Bir Çin tehlikesi daha!

Çin'de düşük maliyetlerle üretilen iş güvenliği kıyafetleri çok tehlikeli..

Bir Çin tehlikesi daha!

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nın önemli unsurlarından biri olan iş güvenliği kıyafetleri ve malzemeleri, zaman zaman ciddi iş kazalarına yol açabilecek olaylara zemin oluşturabiliyor.

Personel güvenliği ve konforu için alınan bir ayakkabı mantara veya ortopedik bir soruna yol açarken, kimi zaman çok daha önemli güvenlik açıkları da görülebiliyor. Çok basit gibi görünen bir sağlık sorunu ilerleyen yıllarda kronik bir hal alıyor. Kimyasal filtre bulunması gereken bir maskenin veya yanmaz özelliği olan bir iş kıyafetinin stratejik anlamda önem taşıdığını vurgulayan İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Uzmanı Güler Özkartal, "Maalesef Çin pazarından gelen bazı ürünler sahip olması gereken CE sertifikasyonunu taşımıyor. Örneğin torna tezgahında çalışan bir personelin kullanması gereken koruyucu eldiven, gerekli standartları taşımadığı için parmak kapmaları riskini daha da arttırabiliyor. Önlem alırken kazaya davetiye çıkartmak mümkün" dedi.

CE VE EN İŞARETLERİNE DİKKAT

İş güvenliği uzmanlarının yeni yılda işlerlik kazanan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile birlikte çok daha dikkatli davrandıklarını ifade eden Özkartal, CE ve EN standartlarında olması gereken, insan yaşamını doğrudan etkileyen tüm iş kıyafeti malzemelerinin seçiminde hem ürün numunelerinin hem de sertifikasyonların dikkatle incelenmesi gerektiğini vurguladı. Özkartal, "Hatta malzemelerin dağıtımında her bir kalemin tek tek kontrol edilmesi çok isabetli olacaktır. Maddi ve manevi kayıplar yaşamamak için biraz özen yeterli. Bakanlığın da bu anlamda denetimleri fark edilir düzeyde. Ortak sorumluluk anlayışıyla risk, tehdide dönüşmeden yönetilebilir" diye konuştu. 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!