Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bir bardak çaya bir kilo kiraz

Bir günde yaklaşık 300 ton kirazın toplandığı Kütahya'nın Pazarlar ilçesindeki üreticiler, fiyat düşüklüğünden yakınıyor.

Bir bardak çaya bir kilo kiraz


Pazarlar ilçesinde kiraz sezonu tüm hızıyla devam ediyor. İlçenin tek geçim kaynağı olan meyveciliğin son yıllardaki durumu insanların hayat şartlarını zorluyor. Bu yıl kiraz sezonu rekoltesinin yüksek olmasına rağmen fiyatın düşük olması üreticileri üzüyor. Üreticilerin kiraz sezonundan beklentileri de boş çıktı. İlçede günlük 300 tonun üzerinde kiraz toplanmasına rağmen kirazın kilosunun bir bardak çay fiyatında olması üreticileri kara kara düşündürüyor.
Kiraz sezonunun hızla devam ettiği ilçede kirazın kilosu ilçede 1 lira ile 2 lira arasında alıcı buluyor. Kiraz toplamak için işçinin yevmiyesi 40 lira olması üreticilerinin işini zorlaştırılıyor. Üreticiler gübre, mazot ve tarım ilacı almakta güçlük çektiği, ayrıca yüksek miktardaki işçilik olmasının yanında fiyatlarında düşük olması üreticiyi kara kara düşündürüyor. Hatta bazı üreticiler kirazları dalında bırakıyor. Çünkü sadece toplamadaki işçilik toplanan ürünün yüzde 85 'ini götürüyor.
Pazarlar ve çevresinde kirazın kilosu 1 lira ile 2 lira arasında satılıyor. Meyve üreticisi olan Sait Çolak, "İlçemizin en büyük geçim kaynağı olan kirazda fiyatlarının düşük olması yüzünden üretici olarak bizleri zor günler bekliyor. Gübre, mazot ve tarım ilaçlarına gelen yüksek zamlar dolayısıyla zaten zor günler yaşıyoruz. Artık meyve üreticilerini ya bankalara bağımlı kalacaklar veya işsizler sınıfına katılacaklar. Bir kilo kiraz bir bardak çay fiyatına kadar düştü. Üreticilerin yüzde 90'ının Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifine borçlular. Eğer fiyatlar böyle giderse hiçbir üretici borçlarını ödeyemez. Ayrıca işçilik fiyatları da bunun üzerine eklenirse geriye bir şey kalmıyor. Hatta bazı üreticiler kirazları dalında bırakıyor. Çünkü sadece toplamadaki işçilik toplanan ürünün yüzde 85'ini götürüyor. Bu konuda yetkililerden yardım bekliyoruz" dediler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!