Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Binali Yıldırım'ın katıldığı panelde elektrik kesince...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı "İnternetin Ekonomik ve Sosyal Etkileri Paneli" sırasında elektrik kesintisi yaşandı.

Binali Yıldırım'ın katıldığı panelde elektrik kesince...

Bakan Yıldırım elektriklerin kesilmesiyle ilgili olarak, "Elektrik kesildi ama internet kesilmedi" dedi.

Ritz Carlton Otel'de gerçekleştirilen "İnternetin Ekonomik ve Sosyal Etkileri Paneli"ne Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure'nın konuşma yaptığı sırada aniden elektrikler kesildi. Bakan Yıldırım, elektriklerin kesilmesinin ardından kendisine yönelen basın mensuplarına esprili bir şekilde "Haber burada değil, kürsüyü çekin. Size haber çıktı" dedi.

Elektriklerin gelmesiyle birlikte devam eden toplantıda konuşan Bakan Yıldırım, internette güvenliğin önemine dikkat çekti. Yıldırım, "İnternet 21. yüzyılın en önemli buluşlarından bir tanesi. İnternet artık her tarafta herkesin yaşamının bir parçası haline geldi. Dünyanın neresinde olursanız olun, internet hep yanımız. Elimizin altında en önemli aracımız haline geldi. Hayatımızı kolaylaştırıyor, işimizi daha hızlı daha ekonomik yapmamıza faydası oluyor. İnternet artık hem sosyal hem ekonomik hem de kültürel hayatta gittikçe yer alıyor. Tabii bu değişim internet ile ilgili gelişme süreci de devam edecek. İnsanların hepsinin aynı fırsatta aynı gelişmişlik düzeyinde olduğunu söyleyemeyiz. Ülkeler arasında ekonomik kalkınma farkları var. Bazı ülkelerde yönetim olarak da sorunlar var" dedi.

İletişimde de fırsat eşitliği hem ülkeler arasında hem de aynı ülkede bölgeler arasında farklar olduğuna dikkat çeken Bakan Yıldırım, "Şu anda dünya nüfusunun sadece üçte biri birbiri ile iletişim halinde. Bu çok düşün bir oran. Her ne kadar gelişmiş ülkeler yüzde 80'e çıkmakla övünseler de bunun tek başına bir anlam ifade etmediğini de bilmemiz lazım. Eğer tüm dünya birbiri ile iletişim halinde olabiliyorsa insanoğlu Afrika'da Avrupa'da Ortadoğu'da hepsi birbiriyle haberleşebiliyorsa, iş yapabiliyorsa, dostluklarını geliştirebiliyorsa o zaman barış içinde, huzur içerisinde bir dünya söz konusu olabilir. Aksi halde bölgesel sorunlar, küresel sorunlar devam edecektir. Bu işin başında gelişmiş olan ülkelerin sorunlarını insanlığın ortak değerleri için, insanlığın huzuru ve barışın geleceği için yeterince olumlu yönde kullanmamalarından kaynaklanıyor. Sorunları çözmek ülkelerin, ülkeleri yönetenlerin birinci derecedeki görevleridir. Bilişim yaşam tarzımızı değiştiriyor, alışkanlıklarımızı değiştiriyor.

Tepeden tırnağa bir değişim dönüşüm süreci yaşıyoruz" diye konuştu.

Ülkelerin milli hasılasının yüzde 5'inin internet üzerinden oluştuğunu belirten Bakan Yıldırım, "Ekonomik hayata etkileri çok açık. Neredeyse ülkelerin milli hasılasının yüzde 5'i internet üzerinden oluşuyor. Bazı ülkelerde bu daha yüksek. E-ticaret İngiltere'de yüzde 8, Amerika'da yüzde 7 civarında Türkiye'de geçen yıl 21 TL 10 milyar dolarına çıkmış ve her geçen gün artıyor. İnternet tek kelimeyle hız demek. Zamanın artık en önemli değer olduğunu internet ile daha iyi görebiliyoruz. Bugün yine insanlar yol istiyor ama bilişim yolları istiyor. İletişim yolları istiyor artık fiziki yollar insanları tatmin etmiyor. Çünkü zaman paranın önüne geçti. Artık sanal dünyada rahatlıkla hareket etmek işlerini yapmak istiyorlar. İnsan beyni bilişimin en önemli sermayesidir. Biz buna akıl teri diyoruz. Dolaysısıyla insan aklı ile bugün o kadar çok buluşlar o kadar insanlığın rahatı için yaşam kalitesini arttırmak için ürünler ortaya çıkıyor ki bunu tahmin etmek zor" dedi.

Bakan Yıldırım, gelecek 20 yıl içerisinde cihazların birbirleriyle konuşur hale geleceğini ifade ederek, "Gelecek 20 yıl içerisinde 50 milyar bırakın insan araç makine cihaz birbiriyle konuşur hale gelecek. Bütün bunlar olurken yapmamız gereken sorunlarımız var. Bir kere bütün vatandaşları bilgiye erişim için gerekli alt yapıyı yapmamız lazım. Yani sayısal uçurumu ülke içerisinde ortadan kaldırmamız lazım. İkincisi vatandaşlarımızı bilgisayar okuryazarı yapmamız lazım. Bilgi yollarını yapabilirisiniz ama bilgiye nasıl erişeceğini, bilgiyi nasıl ekonomik faydaya dönüştüreceğini öğretmeniz lazım. Faydasız bilgiden de insanlarımızı korumamız lazım. Özellikle çocukları internetin yan etkilerinden mutlaka korumamız lazım. Herhangi iş dış saldırılara karşı bilgi ağının güvenliğini de sağlamamız lazım" şeklinde konuştu.

İnternetin güvenirliğine de dikkat çeken Bakan Yıldırım, "Özgürlük güvenlik konusu önemli. İnternet özgürlük demektir ama güvenlikte hiçbir zaman göz ardı edilemez. Güvenlikte hem internetin daha faydalı kullanılmazı içerik olarak herkesin tereddütsüz kullanabileceği şartların sağlanması hem de bilgilere yetkisiz erişimin önüne geçilmesi. Yani kişisel bilgilerin korunması gittikçe önem kazanıyor. Artık klasik vukua metinleri ile bilişim dünyası yönetilmez hale geldi. Sanal ticarette işlenen suçların dörtte üçü sanal ortamda yapılır hale geldi. İnternetin bütün ülkelerde daha faydalı kullanılması ve internet kaynaklı suçların ve olumsuz faaliyetlerin takibi gelişmelerin internet ile ilgili konuların bütün insanlığın ortak değeri olduğu gerçeğinin takip edilmesinin doğru bir yöntem olacağını düşünüyorum. Çünkü internetin içeriği internet ile ilgili konular hiçbir zaman bir ülkenin kendi havuzu olamaz. Benim bilgilerim başkalarının elinde dolaşıyor korkusunu kimsenin yaşamaması lazım. Gidecek çok yolumuz var. Bütün insanlık için ortak sorumluluğumuz var. Bu sorumluluğun bilincinde olarak da müşterek çalışmak. İnsanlığın geleceği için bu işbirliğini oldukça önemsiyoruz" diye konuştu.

Konuşmasında toplantı sırasında yaşanan elektrik kesintisine de değinen Bakan Yıldırım, "Az önce bir elektrik kesintisi oldu, hepimiz şaşırdık. Buda oluyor teknolojinin böyle sürprizleri de var. Tabii bir şeyi fark ettiyseniz elektrik kesildi ama internet kesilmesi. Bir nimeti kaybediyorsunuz başka bir nimet önünüze geliyor, onu da görmek lazım" dedi.

Bakan Yıldırım, ayrıca e-devlet uygulamalarının gittikçe yaygınlaştığını ve 300'den fazla hizmetin devlet kapısından verilir hale geldiğini söyledi. Yıldırım, Lübnan'daki temaslarına da değindiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnternet ile ilgili bilişim ile ilgili dün Lübnan'daydık. Benzer sorunları orada da gördük. Biz orada konuşurken, paylaşım sitelerinde bir anda 15 bin tane katılımcı bizim konuşmalarımızı değerlendirdiler. İnternet sayesinde Arap Baharı'nda birbirini tanımayan yüz binlerce insan meydanlarda buluştu. Dayatmacı yönetimlere karşı tavrını ortaya koydu ve sonuç da aldı. Değişim kaçınılmaz hale geldi. Bilişimin gücü toptan tüfekten daha önemli hale geldi derken bunu kastediyoruz."

"Bilişim geliştikçe işsizlik artıyor" şeklindeki eleştirilere de değinen Bakan Yıldırım, "Bilişim sektörü bir iş kaybına karşılık 2,6 iş alanı üretiyor. Böyle bir çarpan etkisi de var. Hiç aklımızda olmayan yeni yeni iş alanları çıkıyor" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!