Bill Gates'in en yeni ürünü!

Microsoft'un patronundan alışılmadık bir ürün: İlgiyi ölçen bilezik

Bill Gates'in en yeni ürünü!

ABD'li bilgisayar yazılım şirketi Microsoft'un sahibi Bill Gates ve karısı Melinda'nın kurduğu Bill-Melinda Gates Vakfı öğrencilerin ilgisini ölçen bir bilezik üretmek için 1.1 milyon dolar (2 milyon TL) harcadı.

Bilezik takıldığı öğrencinin derisindeki nem miktarına bağlı olarak ilettiği elektrik miktarını ölçüyor. Elektriği ileten nem miktarı ise ter bezlerinin sinir sistemindeki duygusal dalgalanmalardan ne kadar etkilendiğini göstererek öğrencilerin derslerde ne kadar sıkıldıklarını belirliyor. Yapılan ölçümlerle eğitim kalitesini arttırmayı planlayan Gates, test aşamasındaki bu yöntemin sınıflara kamera yerleştirmekten çok daha etkili olacağını belirtti.

Uygulama birçok öğretmen tarafından, "Bazı okullar elektrik faturalarını bile ödeyemezken bu bileziği nasıl satın alacaklar?" ve "Öğretmenlerin öğrencilerinin ne zaman derse ilgilerini kaybettiklerini anlaması için sınıfın etrafına bakmaları yeterli" şeklindeki eleştirilerine neden oldu. Gates, Güney Carolina Eyaleti'ndeki Clemson Üniversitesi'ne bilezikleri öğrenciler üzerinde test etmesi için 500 bin dolar (915 bin TL) para öderken, Ulusal Eğitim Merkezi'ne de bilezikleri MRI taramalarıyla karşılaştırması için 620 bin dolar (1.13 milyon TL) ödeme yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!