Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Beyonce ve Jay Z de "Trayvon İçin Adalet" istedi

ABD'nin New York kentinde, Şubat 2012'de 17 yaşındaki siyahi genç Trayvon Martin'i öldüren mahalle bekçisi George Zimmerman'ın mahkeme tarafından suçsuz bulunması protesto edildi. Protestolara müziğin ünlü çifti Beyonce ve Jay Z de katıldı.

Beyonce ve Jay Z de ''Trayvon İçin Adalet'' istedi

Manhattan'da New York Emniyet Müdürlüğü önünde toplanan, Martin'in annesi annesi Sybrina Fulton'ın da aralarında bulunduğu grup, insanlara derilerinin rengi nedeniyle suçlu muamelesi yapılmasını kınayarak Trayvon Martin için adalet ve Zimmerman'a federal sivil haklar davası açılmasını istedi.

 

Ülke genelinde 100'den fazla kentte yerel saatle 12.00'de başlayan gösterileri organize eden insan hakları savunucusu siyahi rahip Al Sharpton, yaptığı konuşmada, Zimmerman'ın suçsuz bulunmasına dayanak oluşturduğu belirtilen "yerini koru" yasasının kaldırılması için çalıştıklarını belirterek, "Bu yasa insanlara kendilerini tehlikede hissettikleri zaman 'geniş bir alanda ölümcül güç' kullanma imkanı veriyor" dedi.

Sharpton, barışçıl gösterilerin sürmesini isteyerek, toplum baskısının devam etmesi halinde Adalet Bakanlığı'nın Zimmerman'a karşı sivil haklar davası açmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Trayvon'un annesi Sybrina Fulton da siyah gençlerin artık derilerinin rengi nedeniyle "şüpheli" olarak yaftalanmaması amacıyla yasal ve toplumsal değişiklik için savaşacağını dile getirerek, "Bugün benim oğlum öldürüldü belki yarın da sizinki aynı muameleye maruz kalabilir" diye konuştu.

New York'taki gösteriye siyahilerin yanı sıra çok sayıda beyaz Amerikalı ve sanatçılar Jay-Z ile Beyonce da destek verdi.
"MAHKEMENİN KARARI IRKÇI"
Gösteriye katılanlardan Juaneth Thomas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Zimmerman kararının ırkçı olduğunu belirterek, "İnsanlar renkleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmamalı. Her insan kendine özgüdür" dedi.

Marvel Knight da mahkemenin kararını "aptalca" bulduğunu ifade ederek, hiç kimsenin bir kişiyi öldürdükten sonra serbestçe dolaşmaması gerektiğini vurguladı.

Mahkemenin bu kararı ırkçı bir şekilde aldığını düşündüğünü kaydeden Knight, "Martin beyaz olsaydı bunlar yaşanmazdı. Siyahi olduğu için bunlar yaşandı, bunda şüphe yok" diye konuştu.

Gösteriye katılan beyazlardan Betty Winglar da kararı ırkçı bulduğunu ama adalet sisteminde daha büyük sorunlar olduğunu anlatarak, "Polis memuru bile olmayan bir kişinin silah taşımasına ve caddeden geçen bir genci öldürmesine niçin izin veriliyor?" diye tepki gösterdi.

Konuşmaların ardından göstericiler "Adalet yoksa barış da yok", "Adalet, hemen şimdi", "Bütün sistem suçlu", "Trayvon için adalet" sloganları ve pankartları eşliğinde tarihi Brooklyn Köprüsü üzerinden yürüyerek Manhattan'dan Brooklyn'e geçti.

Gösteri olaysız sona erdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!