Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Beyoğlu şimdi başka güzel

Beyoğlu'nda son yıllarda yürütülen hummalı çalışmalarda restore edilen bina sayısı 5 bine ulaştı. Tarihi değeri büyük olan ancak unutulmuş birçok yapı göz kamaştıran hale getirildi

Beyoğlu şimdi başka güzel

İstanbul'un ve Türkiye'nin tarihi ve turistik önemi açısından gözbebeklerinden biri olan Beyoğlu'nda son yıllarda yürüten hummalı restorasyon çalışmalarında yenilenen bina sayısı 5 bine ulaştı. Beyoğlu Belediyesi, aralarında Galata ve Kasımpaşa Mevlevihanesi, Turabi Baba Kütüphanesi ve Karaköy Voyvoda Karakolu gibi yapıların bulunduğu binlerce binayı yenileyerek, restorasyon alanında rekor kırdı. Açık hava müzesini andıran ilçede, işlev ve estetiğini yitiren yapıların restorasyon işlemleri hızla devam ediyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Tarihin yaşatılması için, onun belgesi niteliğinde olan ve tarihe tanıklık eden eserlerin onarımı ve korunması gerekmektedir. İşte burada restorasyonun önemi ortaya çıkıyor. Restorasyonun amacı tarihi eser ve dokuların özgün biçimleriyle korunarak, gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. 9 yıldır profesyonel bir çalışmayla ve son teknik imkanları kullanarak, Beyoğlu'daki tarihi binaları yeniliyoruz. Yaptığımız restorasyon çalışmalarıyla, bu alanda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık" diye konuştu. Çalışmalar 2004'te kurulan Kentsel Tasarım Ofisi ile, daha önce "çöküntü alanı" haline gelen ve yaklaşık yüz yıldır herhangi bir restorasyon görmeyen tarihi binalar için planlar geliştirilmesiyle başladı. Galata, Talimhane ve İstiklal Caddesi üzerindeki yüzde 70'i boş ve kullanılamaz durumda olan binaların kurtarılması için, öncelikle sahipleriyle toplantılar yaptı. Belediye, sokakları yaparken, aynı zamanda binaların yenilenmesi konusunda projeler geliştirerek, bina sahipleriyle bu binaları yenilemeye başladı. Çok sayıda mirasçının hissedar olduğu binalar konusunda özel çalışmalar yapıldı. Bina sahiplerine tek tek ulaşıldı, bunların yeniden 'yaşayan' binalar haline getirilmesi için Kentsel Tasarım Ofisi projeler geliştirdi. Binaların yenilenmesi sürerken, Beyoğlu Belediyesi, sokakların vatandaşlar tarafından rahat kullanılmasını sağlayacak düzenlemeler yaptı.

TARİHİ BEYOĞLU BELEDİYE BİNASI
İlçede aslına uygun olarak yenilenen binalarından biri Tarihi Beyoğlu Belediye Binası oldu. Kamu yönetimi açısından tarihi bir misyona sahip. belediye binasının birkaç ay içinde hizmete girmesi planlanıyor.

VOYVODA KARAKOLU
Beyoğlu Belediyesi şehir dokusuna estetik katkı sağlayan ve sahile yakınlığından dolayı, iklim şartlarından yıpranmış Karaköy Voyvoda Karakolu'nun, eski fonksiyonuna uygun kullanılmak üzere restore etti. Bina, asli görevi olan güvenlik hizmetine, sağlıklı şartlarda devam ediyor.

TURABİ BABA KÜTÜPHANESİ
Osmanlı gemicilerinden Mehmet Turabi Efendi tarafından kurulan mevcut bina kütüphaneye dönüştürüldü. 1000 m2 alana sahip, 2 katlı ve 4 bölümden oluşan kütüphanede, çok amaçlı salon, internet evi ve Beyoğlu Belleği bulunuyor. Kütüphane artık okuyan neslin uğrak yeri.

GALATA MEVLEVİHANESİ
Beyoğlu'nun simgelerinden biri olan Galata Mevlevihanesi'nde cephe restorasyonu, çatı tahkimatı, tüm tesisatları yenilendi ve çevre düzenlemeleri tamamlandı.

KASIMPAŞA MEVLEVİHANESİ
1795'te açılan Mevlevihane 1979'daki yangında, merdivenler haricinde yok olmuştu. Yapıyı eski haline ve fonksiyonuna uygun inşa eden Beyoğlu Belediyesi, kültür ve yaşam merkezi açtı.

GALATA KULESİ
Kulenin turizme kazandırılması için, etrafı trafiğe kapatıldı. Kule etrafının güzelleştirilmesi, binaların yenilenmesi ile semte canlılık geldi. Bu durum, turistlerin de ilgisini çekmeye başladı. 2000'li yıllarda turistler, Galatasaray Lisesi'nin önünden geriye dönerken, Galata Kulesi'ne kadar yürümeye başladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!