Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Beynin aktif olması için...

Kitap okuyarak ya da yazı yazarak zihni aktif tutmanın yaşlılıkta beyni korumaya yardımcı olduğu belirtildi.

Beynin aktif olması için...

Beyninizi geliştiemek için henüz geç kalmış sayılmazsınız. Okumak, yazmak ve hernhangi bir yaşta diğer beyin uyaran aktivitelere katılmanın ileriki yaşlarda hafızayı korumaya yardımcı olacağu ifade edildi.

Neurology dergisinde yayımlanan ve 294 kişinin takip edilmesiyle ortaya çıkan araştırmayıo değerlendiren Robert Wilson "Bizim çalışmamız beynin, çocukluktan yaşlılığa kadar kişinin yaşamının herhangi bir bölümünde aktif tutulmasının önemine işaret ediyor" dedi.

Yaşları 55'in üzerinde olan katılımcılara bir test verildi. Hafıza ve düşünmeyi ölçen bu test ölümlerine kadar her altı yılda tekrarlandı. Ayrıca çocukluk, gençlik, orta yaş ve ileriki yaşlarda kitap okuyup okumadıkları, yazı yazıp yazmadıkları ve diğer ruhsal uyarı faaliyetlerine katılıp katılmadıklarını içeren sorular soruldu. Öldükten sonra ise beyinlerinde beyin lezyonları ve plakaları gibi demans emaresi olup olmadığı incelendi.

Araştırma sonunda yaşam boyunca yüksek düzeyde bilişsel aktivite ile yavaş bilişsel düşüş arasında bir bağ olduğu bulundu. Bilişsel düşüşün yavaşlamasının yüzde 15 olduğu belirtildi. Araştırmaya Rush Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Robert Wilson öncülük etti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!