Beyaz Saray: Gizlice sürdürüyor!

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, İran'ın nükleer programıyla ilgili İsrail'in yaptığı açıklamaların farkında olduklarını belirterek, "İran nükleer silahlara hiçbir zaman sahip olmamalı." değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray: Gizlice sürdürüyor!

Sözcü Sanders, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun dün  gerçekleştirdiği basın toplantısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili sürecin farkında olduklarını,  İsrail'in ortaya koyduğu bilgi ve belgeler ışığında konuyu yakinen takip  ettiklerini aktaran Sanders, "Bu durum,ABD'nin uzun zamandır bildiği bir gerçeği  ortaya koyuyor: İran dinamik ve gizli bir nükleer silah programını sürdürüyor.  Bunu dünyadan ve kendi halkından saklamaya çalıştı ancak başaramadı." ifadelerini  kullandı.

"İran nükleer silaha sahip olmamalı"

Sanders, "İran rejimi kendi komşularına ve diğer ülkelere karşı yıkıcı  silahları kullanacağını göstermiştir. Bu yüzden İran nükleer silahlara hiçbir  zaman sahip olmamalı." yorumunu yaptı.

Netanyahu'nun İran'la ilgili açıklamalarını değerlendiren ABD  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yazılı açıklamasında, "Belgeler İran'ın nükleer  silah programını yıllardır devam ettirdiğini gösteriyor. İran, nükleer silah ve  füze sistemlerini geliştirmeye devam etti. İran çok büyük atomsal arşivi dünyadan  ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansından bugüne kadar gizledi." ifadelerine yer  vermişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, nükleer programa dair İsrail'in başkenti  Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, İsrail istihbaratının "İran nükleer programı  hakkında 183 CD'de dosyalanmış 55 bin sayfa gizli bilgiye" ulaştığını söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, İran'la yapılan anlaşmadan çekilmek  istediğini defalarca dile getirmiş ve bu konuda son kararını 12 Mayıs'ta ilan  edeceğini açıklamıştı. Buna karşılık, anlaşmaya imza atan ülkelerden biri olan  Fransa ise İran'la anlaşmaya sadık kalınması gerektiğini ya da yeni bir nükleer  anlaşma yapılabileceğini savunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!