Beyaz Saray'dan Türkiye'ye "Kaşıkçı" desteği

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcülüğü, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasına ilişkin, "Türk müfettişlerin çabalarını destekliyoruz ve resmi soruşturma sonuçlarıyla ilgili herhangi bir ön yargıda bulunmayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray'dan Türkiye'ye ''Kaşıkçı'' desteği

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcülüğü'nden gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasıyla ilgili soruya yapılan yazılı açıklamada,  ABD'nin Türkiye ve Suudi Arabistan ile Kaşıkçı soruşturması bağlamında sürekli  irtibat halinde olduğu belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suudi Arabistan Kralı Selman bin  Abdulaziz ile telefonda görüştüğü ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun,  Riyad'a gitmek üzere yola çıktığı vurgulanan açıklamada, "Türk müfettişlerin  çabalarını destekliyoruz ve resmi soruşturma sonuçlarıyla ilgili herhangi bir ön  yargıda bulunmayacağız."  ifadesine yer verildi.

"Türk yetkilileri, Suudi Arabistan yönetiminin de tam ve şeffaf  desteğiyle açık bir soruşturma yapabilecek ve bittiğinde soruşturmanın  sonuçlarını resmi olarak paylaşacaklardır." değerlendirmesinde bulunulan  açıklamada, ABD'nin soruşturma anlamında her türlü desteğe hazır olduğu da  vurgulandı.

Olay

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine  katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Cemal  Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul  Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı'nın gittiği  Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken,  başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul'a gelen ve aralarında  yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha  sonra geldikleri ülkelere döndükleri belirlenmişti.

Gazeteci Kaşıkçı'nın Suudi Başkonsolosluğunda kaybolmasının ardından,  Suudi Arabistan'a yönelik tepkiler sürüyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!