Beyaz ette hijyen tartışması

Et ve et ürünlerine yönelik birçok düzenlemeyi içeren tebliğ ile market ve kasaplar, beyaz eti parçalayarak satabilecek.

Beyaz ette hijyen tartışması

Et ve et ürünlerine yönelik birçok düzenlemeye imza atan ''Türk Gıda Kodeksi Et ve Et ürünleri Tebliği'' ile market ve kasapların, beyaz eti ambalajsız ve parçalayarak satmaları serbestleşti.


AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, tebliğ görüşülürken sektör adına birçok maddeye itiraz ettiklerini ancak kabul görmediğini söyledi.
Tebliğin tek itiraz etmedikleri kısmının, ''kırmızı-beyaz et karışımının yasaklanmasına'' ilişkin madde olduğunu anlatan Koca, bu düzenlemeyle Avrupa ülkelerinde bile olmayan birçok yasağın getirildiğini belirtti.
Koca, ''Türkiye'de ambalajsız tavuk eti yasaktı, tebliğle serbest oldu. Hijyenden bahsediyoruz ama ambalajsız tavuk etini serbest bırakıyoruz. Vatandaşın yediği tavuğun içeriği artık marketin ve kasabın insafına kaldı'' diye konuştu.
Türkiye'de ambalaj konusunda çok ciddi bir sektör bulunduğunu ifade eden Koca, ''Beyaz et firmaları, ambalajlı ürünlerle gıda güvenliğini sağlıyordu. Ambalajsız ürünlerle bu nasıl sağlanacak?'' diye sordu.

Birçok Avrupa ülkesinde var

Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet Yücesan, ''Üründe problem olursa 12 bin liradan başlayan cezalar verilecek. Beyaz etleri kasap veya market parçalayabilir ancak hijyeni sağlamak zorunda'' diye konuştu.

Ambalajlı satışlar da olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri, tebliğle Avrupa ülkelerinde de geçerli olan bir uygulamanın yürürlüğe girdiğini söyledi.
''Dökme'' ürün olarak da anılan bu tür sunumların, hijyenik şartlar dahilinde yapılmasının şart olduğunu kaydeden yetkililer, ''Beyaz etin ambalajlı satışının devam edeceğini ancak talep edenler için künye bilgilerinin yer aldığı bir etiket rafta bulundurulmak şartıyla parçalanmış ürünlerin dökme olarak satılabileceğini'' bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!