Beyaz ete gelen zam tartışmalara neden oldu

KIRMIZI ete göre daha uygun olan fiyatı nedeni ile büyük talep gören beyaz ette, nisan ayı başı itibari ile fiyat artışına gidildiği öğrenildi.

Beyaz ete gelen zam tartışmalara neden oldu

Zam kararı sonrası, 9-9.5 liraya satılan bütün piliç 12.5-13 liraya, 18 liraya satılan piliç göğüs 23 liraya, 9 liraya satılan piliç but 12.5 liraya, kanat ise 12 liradan 15 liraya yükseldi

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, zam kararının gerisinde, artan maliyetlerin olduğuna işaret etti.

Koca, zam oranlarına ilişkin bir yorum yapmazken "Her firmanın fiyatı farklıdır" demekle yetindi. Sektör olarak son 6-8 aylık dönemde zarar ettiklerini savunan Koca, "Domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil" yorumunda bulundu.

Zam kararına ilk tepki ise, yemek sanayicilerinden geldi. Toplam tavuk eti üretiminin yüzde 20'sini 5 bin kadar yemek firması eli ile tüketiliyor. Bu da yıllık 180 bin ton tavuk etine denk geliyor.

İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Sedat Zincirkıran ise, "Zam kararı seçimden hemen sonraki bir-iki gün içinde yansıdı. Evet belli maliyet artışları olabilir. Zam oranı yüzde 20 ile 28 arasında değişiyor. Oranlar tek kelime ile korkunç" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!