Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Beyaz Cennet'e motosikletli sağlık ekibi

DENİZLİ Sağlık Müdürlüğü, kentin en önemli turizm merkezi olan Pamukkale'de motosikletli ekiplerle sağlık hizmeti vermeye başladı. Tam donanımlı iki ekip, saat 09.00'dan saat 19.00'a kadar Pamukkale Örenyeri'nde yerli ve yabancı turistlerin acil sağlık ihtiyaçlarına cevap veriyor.

'Beyaz Cennet'e motosikletli sağlık ekibi

Denizli Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Tekin, kentin en önemli turizm merkezi olan Pamukkale'yi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin acil sağlık hizmeti ihtiyacını karşılamak amacıyla 112 Motosiklet Acil Servis uygulamasını hayata geçirdiklerini belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından özel donanımlı iki motosikletin gönderildiğini, şoför ve acil tıp teknisyenlerinin Urla'daki eğitimlerinin ardından iki mobil ekip oluşturduklarını kaydeden Dr. Tekin, "Denizli 112 Acil Motosiklet ekipleri saat 09.00'dan saat 19.00'a kadar iki ekip halinde 112 Acil ambulanslarına destek olmak amacıyla Pamukkale Örenyeri'nde hizmet verecek" dedi.

Motosikletli ekiplerin özel eğitim almış iki kişiden oluştuğunu dile getiren Tekin, "112 acil motosikletli sağlık ekipleri, sürüş teknikleri ile yaşam kurtarma becerileri konularında özel eğitim almış iki kişilik sağlık personelinden oluşmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize tahsis edilen özel tasarımlı 112 acil motosikletlerde, kalp canlandırma, solunum destek, boyunluk, yanık seti, solunum tüpü gibi acil tıbbi müdahalenin yapılabilmesini sağlayan ilaç, serum ve her türlü cihaz bulunmaktadır. Ekipte bulunan sağlık personeli, kasklarında bulunan cihaz sayesinde, seyir halinde ekip arkadaşı ve merkezle iletişim sağlayabilmektedir" diye konuştu.

Tekin, uygulamanın yaz mevsiminde nüfusun arttığı Pamukkale Örenyeri'nde ambulansın giremediği dar sokaklara, yayaların kalabalık olduğu yerlere ve trafik kazalarında yolun tıkalı olması gibi durumlarda ambulansın yetişmekte güçlük çektiği yerlere daha önce ulaşarak yaralı veya hastaya ilk müdahaleyi gerçekleştirmesi, hastaneye sevk edilmesi, nakle hazır hale getirmesi için hayata geçirildiğini belirtti. Tekin, "Pamukkale'deki uygulamadan efektif sonuç alırsak kent merkezinde de bazı bölgelerde uygulamayı hayata geçirmeyi düşünüyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!