Beşşar Esad için yeni teklif

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Sözcüsü Velid el-Bunni, taviz verebilecekleri tek noktanın, Beşşar Esad'ın mahkemeye çıkarılmadan gitmesine müsaade edilmesi olduğunu söyledi.

Beşşar Esad için yeni teklif

Bunni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "SMDK'nın taviz verebileceği tek nokta, Beşşar Esad'ın mahkemeye çıkarılmadan gitmesine müsaade edilmesi" diye konuştu.Bunni, 50 binden fazla kişiyi öldürmesinin ardından Esad'a mahkemeye çıkarılmadan gitmesine izin verilmesinin başlı başına "büyük bir tolerans" olduğunu ifade etti.

SMDK'nın kabul edebileceği durumların Esad'ın gitmesiyle başlayacağını vurgulayan Bunni, bunu içermeyen hiçbir durumu kabul etmediklerini ifade etti.Bunni, SMDK'nın kuruluş belgesinde de bu durumun açıkça belirtildiğini hatırlatarak, hiçbir koşulda bu talebin değiştirilemeyeceğini dile getirdi.
Bu arada BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi de Suriye'deki tarafları 30 Haziran'da kabul edilen Cenevre anlaşmasını uygulamaya çağırdı.Cenevre anlaşması, Suriye'de yönetimin ve bütün kesimlerin seçime iştirak etmesini ve ülkenin geleceğini halkın belirlemesini öngörüyor.

SMDK Sözcüsü Bunni, bu anlaşmayı "aldatma planı" olarak niteleyerek, Esad'a güvenmediklerini belirtti.

Şam'da patlama

Bu arada Suriye'nin başkenti Şam'ın Yermuk bölgesinde bomba yüklü bir aracın infilak ettiği bildirildi. Yönetime yakınlığıyla bilinen Dampress internet sitesi, başkentin Filistinli mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Yermuk mülteci kampındaki Zaid camisi ile Suyufi fırını yakınında bomba yüklü aracın patlaması sonucu, bölgede büyük oranda maddi hasar meydana geldiğini duyurdu.

Öte yandan, Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), patlamada yaralıların olduğunu ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye ordusu arasındaki çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Esad'ın sarayına roketlerle saldırdılar

Öte yandan Şam'da, muhalif Şam Kuvvetlerinin Beşşar Esad'ın sarayı olarak bilinen "Halk Sarayı"na roketlerle saldırdığı bildirildi.

Şam'ı Kurtarma Tugayı, Şam Kuvvetlerinin Halk Sarayı'na yerli yapımı roketlerle yüksek bir tepeden saldırdığını ve sarayın yakınlarında bulunan meçhul asker anıtı çevresinin ise güvenlik güçleriyle dolduğunu belirtti.

Roketlerin saraya isabet edip etmediği hakkında bilgi vermeyen tugay, roketlerin atıldığını gösteren bir videoyu internette paylaştı.

Şam Kuvvetleri, Şam'ı Kurtarma Tugayına bağlı bir birlik olarak biliniyor.

Operasyonlarda 46 kişi öldü

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR),ise ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda 46 kişinin öldüğünü duyurdu.

Merkezi Londra'da bulunan SNHR, güvenlik güçlerinin sabahtan bu yana yönetim karşıtlarının yoğun olduğu yerlere düzenlediği hava ve kara saldırılarında, Şam banliyölerinde 17, Hama'da 10, Halep'te 8, İdlib'de 5, Humus'ta 4, Rakka ve Dera kentinde birer olmak üzere 46 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İdlib'in Biniş beldesi ile Humus'un Cobar bölgesine savaş uçaklarının "varil" bombası attığını belirten SNHR, Şam'ın Cisrin, Duma, Doğu Guta, Darayya ve Yermuk bölgesinin hava saldırılarına maruz kaldığını kaydetti.

SNHR ayrıca, dünkü olaylarda çoğunluğu Humus'un Deyr Ba'lebe semtinde olmak üzere 226 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!