Beraat eden cinsel istismar sanığına "istinafta" hapis

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, iki öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı mahkemede beraat eden sanık hakkında Yargıtay kararları ve bilimsel araştırmaları ile mağdurların ilk beyanlarını esas alarak 15 yıl hapis cezası verdi.

Beraat eden cinsel istismar sanığına ''istinafta'' hapis

Kentteki bir ilkokulun karşısındaki dükkanda oyuncak ve kırtasiye  malzemesi satan H.B. (37) hakkında, biri erkek 2 öğrenciye cinsel istismarda  bulunduğu iddiasıyla "çocuğun cinsel istismarı" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun  kılma" suçlarından yargılandığı Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinden beraat kararı  verilmesinin ardından dosya  Adana Bölge Adliye Mahkemesine (istinaf) taşıdı.

Çocukların ailelerin şikayetçi olmamalarına ve sanığın "çocukları baba  şefkatiyle" öptüğüne inandıklarını belirtmesine karşın cinsel suçlarla ilgili  dava incelemelerine bakan Adana Bölge Adliye Mahkemesi 7. Ceza Dairesi, yerel  mahkemenin beraat kararını kaldırarak yeniden yargılama yaptı.

Suçlamaları kabul etmeyen sanık, farklı zamanlarda iş yerine gelen 12  ve 13 yaşlarındaki 2 çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan 15 yıl hapis cezasına  çarptırılarak tutuklandı.

Dairenin 20 sayfalık kararında, birçok cinsel istismar vakasında  ikinci, üçüncü kez alınan mağdur beyanlarının değişebildiğine ve çelişkilerin  oluşabileceğine dikkat çekildi.

Kararda şunlar kaydedildi:

"Cinsel vakalardaki ayıp ve mahremiyet duygusu, çoğu olayda çocukların  ebeveynlerini çocuğa olayı unutturmak ve çevreye karşı da ilerde 'işte o çocuk'  dedirtmemek için ifadeyi değiştirme, sanığı affetme, şikayetten vazgeçme ya da  baştan beri şikayetçi olmama yoluna giderek olayı kapatmaya çalışmalarına neden  olmakta ve bu durum mağdur çocuğun saf ve samimi ifadesini de etkilemektedir. Bu  yüzden olayın hemen akabinde sosyal hizmet uzmanları ve müdafi huzurunda alınan  beyanlarında yargılama safhasında sapmalar olduğu ancak bu ufak farklılıkların  mağdurların etki altında kalmalarından kaynaklandığı vicdani kanaatine  varılmıştır. Keza adli görüşme değerlendirme raporunda da mağdurun oldukça  korkmuş, tedirgin ve baskı altında olduğu vurgulanmıştır."

İFADELERDE ÇELİŞKİ BEKLENEN SONUÇ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Yargıtay Ceza Genel Kurulunun  cinsel istismar mağdurlarını korumaya yönelik düzenlemelerine de yer verilen  kararda, mağdurların, bilimsel çalışma olan "Cinsel İstismar Mağduru Çocuk  İfadelerinin Ölçüt Bazlı İçerik Analizi"ne göre spontane ifade, suçluyu affetme  ve kendi ifadesinde çelişkiye düşme durumlarına maruz kaldığı aktarıldı.

Cinsel saldırıya uğrayanların çelişki gibi görülebilecek beyanlarda  bulunmalarının ya da olayın önemli bir bölümünü hatırlayamamalarının, saldırının  olağan ve beklenen sonuçlarından olduğu vurgulanan kararda, şöyle denildi:

"Yargılama esnasında belki de geleneksel kalıp yargılarına göre  değerlendirme yaparak karar veren savcı ve hakimlerin, bilimsel araştırma ve  görüşleri dikkate almaksızın üzerlerinde önemle durduğu ve ifadelerde çelişki  gibi görülen hususlar, çoğunlukla mağdur aleyhine yorumlanarak suçluların cezasız  bırakılmasına, birçok davanın beraat ile sonuçlanmasına yol açmaktadır. İncelenen  kararlar ve edinilen bilgi ve tecrübeye göre bunun sebebinin de yaşı küçük mağdur  veya tanıkların mahkeme aşamasında beyanlarını değiştirmeleri olduğu görülmüştür.  Cinsel istismar olaylarında mağdur çocuğun samimi ve özgürce verilmiş beyanını en  sağlıklı şekilde temin edebilmek için onu aile ve çevrenin olumsuz baskı ve  telkinlerinden uzak tutup soruşturma safhasında Çocuk İzleme Merkezinde güvenli  ortamda uzman tarafından beyanlarının alınması gerekmektedir."

Kararda, iddianamenin kabulünden hemen sonra da araya zaman girmeden  duruşma yapılmasının önemine değinilerek "Mağdurun uzman tarafından tüm detayları  ile alınmış, kayda bağlanmış, etki altında kalmadan önce verdiği samimi ve özgür  beyanlarıyla yetinmek gerekmektedir. Aksi halde bu tür suçlarda araya giren zaman  hep sanığın lehine, mağdur çocuğun ise aleyhine işlemektedir.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!