"Ben kazanacağım"

Suudi Şark el Evsat gazetesi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın BM Özel Temsilcisi El İbrahimi'ye "Şam harabeye dönüp yıkılsa da bu savaşı ben kazanacağım" dediğini yazdı

''Ben kazanacağım''

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın başkent Şam harabeye dönmesi pahasına bile olsa savaşı kazanacağına inandığı ortaya çıktı. Londra'da Arapça olarak yayımlanan Şark el Evsat gazetesinin haberine göre, aralık ayında Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi ile görüşmesi sırasında Esad kararlılığını bir kez daha ortaya koydu. El İbrahimi'nin muhaliflerin Şam'ı yıkmak pahasına bu savaşı kazanacağını söylemesi üzerine, Esad "Şam yıkılsa ve harabeye dönse bile bu savaşı ben kazanacağım" dedi. Daha önce de Esad'ın obsesif bir ruh haline sahip olduğu ve içinde bulunduğu durumu tam anlamıyla değerlendirebilecek ruh sağlığından yoksun bulunduğuyla ilgili yorumlar yapılmıştı.

'ÇÖZÜM YAKIN DEĞİL'
Yaklaşık iki yıldır iç savaşın pençesinde kıvranan Suriye'de diplomatik çözüm konusundaki çabalar da devam ediyor. Suriye'nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Mısır ve Tunus'ta olduğu gibi Suriye'de de nihayetinde Esad'ın görevinden uzaklaşacağını, ancak rejiminin ayakta kalacağını savundu. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir basın toplantısı düzenleyen Cemil, "Esad rejiminin düşüp düşmeyeceği üzerine oyun kurmak yararsız. Bu tür bir düşünce, ancak daha fazla kan akmasına yol açar" dedi. Cemil, Arap halklarının krize çözüm bulunması konusunda Suriye halkıyla aynı fikirde olduğunu da kaydetti. Suriye'deki son duruma dair değerlendirmelerde bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkedeki krizin yakın zamanda sonlanacağına dair herhangi bir işaret görünmediğini söyledi. Öte yandan Suriye'de dün de bütün şiddetiyle devam eden çatışmalarda en az 20 kişi hayatını kaybetti. Esad rejimine bağlı savaş uçakları, başkent Şam'ın dış mahallelerini bombaladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!