Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BELGELERİNİ YENİLEMEYEN HEKİMLER GÖREV YAPAMAYACAK

İş Sağlığı ve güvenliği kapsamında 2003 ve öncesi iş yeri hekimliği belgesi alanların belge yenileme başvuruları 27 Mayıs'ta sona eriyor.

BELGELERİNİ YENİLEMEYEN HEKİMLER GÖREV YAPAMAYACAK

Mavi Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Yetkilisi Güler Özkartal, 27 Kasım'da yayımlanan yönetmelik gereğince bilgi yenileme eğitimlerine katılmayanların belgelerin geçersiz sayılacağı gibi belge sahiplerin bilgi yenileme eğitimlerine katılıncaya kadar görev ve yetkilerini kullanamayacaklarını vurguladı.

27 Kasım 2010 tarihinde yayınlanan "İşyeri Hekimlerinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Hakkındaki Yönetmelik" gereğince işyeri hekimleri, işyeri hekimliği belgelerini aldıkları tarihten itibaren beş yıllık aralıklarla katılmak zorunda oldukları bilgi yenileme eğitimlerine başvuru 27 Mayıs'ta sona eriyor. Tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sanayiden sayılan ve çalışan işçi sayısının 50 ve üzeri olan firmalarda hizmet veren hekimlerin eğitimlerini yenilemelerinin zorunlu olduğunu söyleyen Güler Özkartal, yönetmeliğin 4. Bendi gereği Bilgi yenileme eğitimine katılmayan işyeri hekimlerinin, işyeri hekimliği belgelerinin geçersiz sayılacağı gibi bilgi yenileme eğitimine katılıncaya kadar bu yönetmelik kapsamındaki görev ve yetkilerini kullanamayacaklarını söyledi.

FİRMALAR VE KURUMLAR DİKKAT ETMELİ!
En az 50 işçi çalıştıran işverenin iş sağlığı ve güvenliği kontrolünü sağlaması için iş yerinde iş hekimini bulundurmasının zorunlu olduğuna dikkat çeken Güler Özkartal, "İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, işçilerin ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla, işyerindeki işçi sayısı, işyerinin niteliği ve işin tehlike sınıf ve derecesine göre; Bir veya birden fazla işyeri hekimi ile gereğinde diğer sağlık personelini görevlendirmekle yükümlüdür" dedi.
Belge yenileme eğitimlerinin sadece yetkilendirilmiş özel eğitim kurumları ve üniversitelerde verildiğinin altını çizen Özkartal, iş yeri hekimlerinin, iş yeri hekimliği belgelerini yenileme konusunda önlerinde kısa bir süre kaldığını hatırlatarak, hekimler ile birlikte firma sahiplerini ve kurum yetkililerini de bu tarihten sonra herhangi bir sorunla karşılaşmamaları adına uyardı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!