Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Belediyelerin yetkileri artıyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Büyükşehir Belediye Kanunu'nun TBMM İçişleri Komisyonundaki çalışmaların ardından TBMM Genel Kurulunda görüşülmek üzere gündeme alındığını bildirdi.

Belediyelerin yetkileri artıyor

Bu kanun tasarısı ile birtakım yeni düzenlemeler yapılacağını kaydeden Milletvekili Hüseyin Şahin, "Nüfusu 750 binin üzerinde olan illerde büyükşehir belediyesi kurulmaktadır. Mevcut 16 olan süyükşehir sayısı, nüfus kriteri dikkate alınarak 13 ilimizin daha büyükşehir yapılması ile 29'a çıkacaktır. Bu illerimiz; Aydın Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla, Hatay, Tekirdağ, Trabzon, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Mardin, Malatya ve Van'dır" dedi.
Yeni 13 büyükşehir'de 23 adet yeni ilçe kurulmasının planlandığına işaret eden Hüseyin Şahin, "Bu illerde büyükşehir yetki alanı İstanbul ve Kocaeli gibi il sınırları olacaktır. Büyükşehirlerde özel idareler, beldeler ve köyler kaldırılmakta, özel idarenin görevleri büyükşehire devredilmekte, beldeler ve köyler mahalleye dönüşmektedir. Büyükşehir olmayan 52 ilde, nüfusu 2 binden az olan beldeler ise mahalleye dönüşmektedir. Bu düzenleme ile toplam bin 582 belde ve 16 bin 82 köyün tüzel kişiliği kaldırılmakta ve mahalleye dönüştürülmektedir. Bununla beraber toplam belediye sayısı 2 bin 950'den bin 392'ye düşmekte, köy sayısı 34 bin 283'den 18 bin 201'e indirilerek, birim sayısında meydana gelen azalma ile ciddi bir tasarruf ve verimlilik sağlanması hedeflenmiştir. Beldelerin hangi ilçenin mahallesi olacağına dair sınırdaş olmak ve mesafe şartı getirilmiş, mahalleye dönüşen beldelerdeki belediye personelin haklarının korunması sağlanmıştır" diye konuştu.
KÖYLERDEKİ YAPILAR RUHSATLI HALE GETİRİLECEK
Orman köyleri ve orman köylüsüne tanınan hak, sorumluluk ve imtiyazların, orman köyü iken mahalleye dönüşen yerler için de Mera Kanunu hükümlerince korunacağına vurgu yapan Milletvekili Şahin, "Köylerde belediye vergi ve harçları 5 yıl süreyle alınmayacak, Su ücreti ise, 5 yıl süreyle en düşük su tarifesinin yüzde 25'ini geçmeyecektir. Köy tüzel kişiliğine ait olan ve çeşitli sebeplerle gelirleri belediyelere kaynak olarak bağışlanan yerler, köy tüzel kişiliklerinin kapatılmasından sonra da aynı maksatla kullanılabileceklerdir. Belediyeler, mahalleye dönüşen köylere 10 yıl süreyle gelirlerinin yüzde 10'u kadar alt yapı yatırımı yapacaklardır. Mahalleye dönüşen köylerde yapılar için ruhsatlandırma kolaylığı getirilecek, yapılar için geleneksel mimaride proje üretilecek ve bu projeler köylülere ücretsiz verilecektir. Köylerdeki evler, hayvancılık tesisleri, bakkal, fırın, kahve, lokanta gibi işyerlerine ruhsat verilecektir. Köylerdeki yapı stoku ruhsatlı hale gelecektir" şeklinde konuştu.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNİN YETKİLERİ ARTIYOR
29 büyükşehirde merkezi idare yatırımlarını koordine etmek, afetle mücadele ve başka bir sıkıntı yaşanmaması için valiye bağlı Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulacağını, bundan dolayı özel idarelerin kaldırılması ile bir boşluk olmayacağını da ifade eden Şahin, "Büyükşehir belediyelerinin yetkileri artırılarak, amatör sporlara destek olmak, sağlık tesisi ve mabetler açmak buraların bakım onarımını yapmak, meclis kararı ile mabetlere ücretsiz su temin vermek. Ayrıca afet riski olan yerlerde tedbir almak, internet vb. haberleşme alt yapısı kurmak ile oda ve meslek örgütleriyle ortak projeler yapmak görevleri arasına girecektir. Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 binin üzerindeki belediyelere, kadınlar ve çocuklar için Konuk Evi açma zorunluluğu getirilecektir. Büyükşehir içindeki her türlü taşımacılık hizmetlerinin koordinasyonu için Ulaşım Koordinasyon Merkezi kurulacaktır" dedi.
"AB VE ABD'DE BÜTÇE KRİZLERİ YAŞANIRKEN, AK PARTİ BELEDİYELERİN ÖNÜNÜ AÇIYOR"
Büyükşehirlerin bütçe payları ciddi şekilde artırılacağını, büyükşehirler için tahsil edilen vergiden aktarılan yüzde 5 bütçe payının yüzde 6'ya, ilçe belediyelerine ve yine büyükşehirlere verilen yüzde 2,5 genel bütçe payının yüzde 4,5'e çıkarılacağını belirten Şahin, yapılacak olan bu kanuni düzenleme ile Avrupa ve ABD'de bütçe krizleri yaşanır, maaşlarda indirime gidilirken, AK Parti döneminde Türkiye'deki belediyelerin önünün açılmak istendiğini ve belediyelere halka daha fazla hizmet sunma imkanı sağlandığını ileri sürdü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!