Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Belediyeler sınıfta kaldı

Belediye başkanları etik ihlalinde ön plana çıkıyor.

Belediyeler sınıfta kaldı

Türkiye'nin etik notu belediye başkanları aleyhinde. Kamu Görevlileri Etik Kurulu, son 7 senede  kendilerine gelen bin 233 başvuruyu değerlendirdi.

Buna göre, etik ilkelere aykırı harekette bulunanların çoğunluğunu belediye başkanlıkları oluşturuyor. Etik haftası çerçevesinde Kamu Görevlileri Etik Kurulu Heyeti, Ankara'da basın toplantısı düzenledi.

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki etik kuralları düzenleyen ve ihlalleri tespit eden kurul,  gelen başvuruları değerlendirdi. 2005-2012 yılları arasında bin 233 başvuru yapıldı. Bu başvuruların 241'ini dürüstlük, tarafsızlık gibi meziyetlerin ihlalini içine alan "Genel etik davranış ilkelerine aykırılık" iddiaları oluşturdu.

Bunu, yolsuzluk, çıkar çatışması ve piskolojik baskı iddiaları izliyor. Etik ihlallerin, unvanlara göre dağılımı ise çarpıcı...

Buna göre 20 ihlal kararı ile belediye başkanları ön plana çıkıyor.Konuyla ilgili Kamu Kurumları Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sedat Murat " Sahip olduğu siyasi parti listesi var bunu belirtmek etik olmaz, ama hemen hemen iktidar ve muhalefet eşit gibi, hassasız bu konuda kim olursa olsun." dedi.

Etik kurul üyesi Asım Aykam ise "Seçim dönemi sonrasında bir belediye başkanı yerine geldiğinde parti değişir değişmez ayrı konu, alt kademedeki insanların çalışmaları tartışma konusudur, eski yeni dönem faaliyetleri, bir önceki belediyenin bir sonraki belediye çalışmalarını beğenmemesi, ana sebep bu" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!