Belediye uyardı: 'Gelmeyin, internetten izleyin'

Beyşehir'de doğaseverler ve fotoğraf tutkunları tarafından sıklıkla ziyaret edilen vadi ve tepede, leyleklerin doğal yaşamı görüntülenebiliyor.

 Belediye uyardı: 'Gelmeyin, internetten izleyin'

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Kuş Gözlem Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Görevlisi Mustafa Arslan, yaptığı açıklamada, Beyşehir'in  simgesi haline gelen, Türkiye'nin en büyük iki leylek kolonisinin yer aldığı  Leylekler Vadisi ve Leylekler Tepesi'ndeki yuvaların bugünlerde yavrular ile  dolduğunu söyledi.

"YAVRULARINI BESLEMEK İÇİN YOĞUN ÇABA İÇERİSİNDELER"

Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü kıyısındaki Beyşehir'in leylek  varlığı yönünden çok zengin bir ilçe olduğunu belirten Arslan, şöyle devam etti:

"Yeşildağ Mahallesi'ndeki Leylekler Vadisi ile Adaköy Mahallesi'ndeki  Leylekler Tepesi, Türkiye'nin iki büyük leylek kolonisinin bahar ve yaz döneminde  yaşam sürdüğü iki önemli alandır. Mart ayı başında leyleklerimiz Afrika'dan  gelerek bu alanlardaki yuvaları doldurdu. Yavruları da bugünlerde yumurtadan  çıktı. Yiyecek arayışı içerisine giren anne ve baba leylekler, yavrularını  beslemek için yoğun çaba içerisindeler."

Arslan, bu kadar yuvanın olduğu bir bölgenin özellikle ilkbaharda  yoğun ziyaretçi akınına uğradığını aktardı. Bu durumun büyüme evresindeki  yavrular için bazı olumsuzluklara neden olabildiğine dikkati çeken Arslan,  şunları söyledi:

"Beyşehir'in simgesi Leylekler Vadisi ve Leylekler Tepesi'nde leylek  yavruları kuluçkadan çıktı. Büyüme evresinde beslenmede sıkıntı yaşamamaları için  leyleklerin yaşam sürdüğü bu mekanların bugünlerde ziyaret edilmesi yerine  belediyenin bölgeye kurduğu canlı yayın kameralarından izlenmesini tavsiye  ediyoruz. İnsanların leylek sevgisi bizi mutlu ediyor. Ancak, yavru leyleklerimiz  2-3 haftalık oldu. Anne ya da babalar saat başı yavrularını beslemek için yuvadan  ayrılıyor. Yavrular bu süreçte, yuvada yalnız kalamıyor. Genellikle anneleri  yanlarında kalıyor. Ziyaretçiler nedeniyle yiyecek taşıyan ebeveynlerin yuvaya  konamadığını görüyoruz. İnsanlar çok yaklaştığında ya da gruplar halinde gelen  ziyaretçilerden dolayı tedirgin oluyorlar. Yavruların beslenmesi gecikebiliyor.  Bu da gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Stressiz ve sakin bir ortamda büyümeleri  çok önemli."

Kendilerinin de çoğu zaman kuş gözlemini kameralar yardımıyla  gerçekleştirdiklerini anlatan Arslan, şöyle konuştu:

"Leylekler ve yavrular kameralar aracılığıyla yakın plandan  izlenebiliyor. Doğaseverlere bugünlerde buraya gelmek yerine masa başında oturup,  çaylarını kahvelerini alarak kuşların nasıl beslendiklerini gözlemelerini tavsiye  ediyorum. Ben bile artık gitmiyorum, canlı yayın kameraları sayesinde bilgisayar  başına oturuyor, yavrular ne yemiş, ne yapmış, hangi yılanları, kurbağaları  getirmiş ekrandan takip ediyorum."

İNTERNETTEN İZLENEBİLİYOR

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun da iki bölgeye kurdukları  canlı yayın kameralarına doğaseverlerin yoğun ilgi gösterdiklerini vurguladı.

Leyleklerin ve özellikle büyüme dönemindeki yavruların rahatsız  olmaması için bu kameraları kurduklarına dikkati çeken Özaltun, şunları kaydetti:

"Bu anlamda güzel bir uygulamaya imza attığımızı düşünüyoruz. İlçe  dışındaki hemşehrilerimizden ve kuş severlerden çok olumlu mesajlar alıyoruz.  Canlı yayın kameraları ile ilçemizin doğal güzelliklerini de dünyanın her  köşesine izlettirmiş oluyoruz. Leylekleri ve ilçemizin diğer güzelliklerini  dileyen herkes www.beysehir.bel.tr adresindeki canlı yayınlar linkinden  izleyebilir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!