Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Belçika Kralı, tahtını oğlu Philippe'e devretti

Belçika Kralı 2'nci Albert, tahtını resmen oğlu Prens Philippe'e devretti. Kral olarak son kez halka hitap eden 79 yaşındaki 2'nci Albert, ülkesinin Avrupa için "ilham kaynağı" olmaya devam etmesi gerektiğini söyledikten sonra tahttan feragat etti.

Belçika Kralı, tahtını oğlu Philippe'e devretti

Tören sırasında gözyaşlarına hakim olamayan 2'nci Albert ayrıca Felemenkçe konuşulan kuzey ile Fransızca konuşulan güney arasında bölünmüş olan ülkesinin birleşik kalmasını dilediğini söyledi.

 

20 yıl tahtta kalan 2'nci Albert kararını bağımsızlık gününde açıkladı. Kral, Cumartesi günü de, Belçikalılardan 53 yaşındaki oğlunu desteklemelerini istemişti.

YEDİNCİ KRAL
Oxford ve Stanford üniversitelerinde eğitim gören ve hava kuvvetlerinde pilotluk yapan Prens Philippe yemin ederek ülkenin yedinci kralı oldu.

Belçika anayasal monarşiyle yönetiliyor ve kralın daha çok sembolik yetkileri var. Kralın görevlerinden biri anayasal krizlere müdahale etmek. Kral Albert, 2010-11'deki siyasi kriz sırasında siyasi partileri uzlaştırmaya çalışmıştı.

Krizde, seçimlerden sonra 541 gün süreyle hükümet kurulamamıştı.

Belçika'da kuzey ile güney arasındaki gerginlik zaman zaman alevleniyor. Geçmişte bazı hükümetleri deviren bu gerginlik sık sık siyasi istikrarsızlığa neden oluyor.

Ancak ülkenin iki tarafında da kraliyet ailesine büyük ölçüde saygı gösteriliyor.

Üç ay önce de komşu ülke Hollanda'da Kraliçe Beatrix, tahtını oğlu Willem Alexander'a bırakmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!