Belçika'dan soykırım açıklaması

Belçika, devlet olarak Yahudi soykırımındaki üstlendiği rolü kabul etti. Belçika Senatosu'nda oy birliği ile kabul edilen tasarıda Belçika'nın II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin kovuşturulmasında devlet olarak sorumluluğu olduğu kararına vardı.

Belçika'dan soykırım açıklaması

II. Dünya Savaşı sırasında Belçika'daki Yahudilerin Almanya'daki Nazi kamplarına gönderilmesinde devletin 'sorumluluğu' olduğu kabul edildi. Senato'dan oy birliği ile kabul edilen kararda ayrıca Yahudi soykırımın okullarda daha fazla işlenmesi ve 'o dönemin unutulmaması' istendi. Belçikalı senatörler hükümetten 'ırkçı nedenlerle sürgün edilenler' ve 'soykırım yetimlerine' yasal statü verilmesini de talep edildi. Toplumsal bilinçte yaşanan karanlık dönemin canlı tutulmasının artan aşırı sağ ve fanatizme karşı bir set oluşturulacağı kaydedildi. Senato, önceki gün oy birliği ile alınan karar çerçevesinde devletin sorumluluğu olduğu kararın gecikmiş bir karar olduğunun da altını çizdi. Belçika Senato Başkanı Sabine de Bethune ''Bu tarihi bir olay. Bu kararla savaştan 65 yıl sonra Senato, Yahudi toplumun Auschwitz toplama kampına gönderilmesinde Belçika devletinin sorumluluğunu kabul etmiş bulunuyor.'' şeklinde konuştu.
BELÇİKA'DAKİ YAHUDİLERİN YARISI SÜRGÜN EDİLMİŞ

II. Dünya Savaşı sırasında Belçika'dan 24 bin 900 Yahudi ve 352 Roman vatandaşın Almanya'daki kamplara gönderildiği bildiriliyor. Sürgün edilenlerin hemen hemen tamamı toplama kamplarında hayatını kaybederken, Belçika'da yaşayan Yahudi cemaatin yarısının sürgüne gönderildiği tahmin ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!