Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Belçika'da hayat normale dönmeye başladı

Nüfus oranına göre Avrupa'da en yüksek ölüm oranına sahip Belçika, kademeli olarak tecrit önlemlerini gevşetiyor.

Belçika'da hayat normale dönmeye başladı

Belçika da diğer AB ülkeleri gibi salgına hazırlıksız yakalandı. Ciddi anlamda tıbbi malzeme eksikliği yaşanan ülkede aynı zamanda hastanelerdeki yatak sayısı ile yoğun bakım ünitelerinin kısıtlı kapasitesi sağlık krizini derinleştirdi.

Maske eksikliğinin yanı sıra düşük test kapasitesi de virüsün yayılımını hızlandırdı.

Ülkede kronik sorun haline gelen doktor ve sağlık personel sayısındaki yetersizlik ise virüs döneminde iyice açığa çıktı.

Mevcut durum ve normalleşme adımları

Belçika'da 3 Haziran'da Kovid-19 vakası sayısı 59 bine yaklaşırken, ülkede salgının başlangıcından bu yana ölenlerin sayısı 9 bin 505'e yükseldi.

Ülkede normalleşmenin ilk aşamasına 4 Mayıs'ta, ikinci aşamasına 18 Mayıs'ta geçildi. Okullar, sıkı tedbirlerle kademeli olarak tekrar eğitim öğretime başladı.

Halihazırda müzeler ve hayvanat bahçeleri de gerekli önlemleri almak ve bilet satışlarını internetten yapmak kaydıyla kapılarını ziyaretçilere açtı. Aynı koşullar altında kütüphaneler de hizmet verebiliyor.

Kuaförlerin randevuyla müşteri kabul ettiği ülkede, düğün ve cenaze törenleri azami 30 kişinin katılımıyla yapılabiliyor. Pazar yerleri de sosyal mesafe kurallarına uyularak açıldı. Spor kulüplerinde en çok 20 kişiyle ve açık havada antrenman yapılabiliyor. İş yerlerinde uzaktan çalışma esas alınıyor.

Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı, aile ziyareti olduğunu kanıtlamak kaydıyla Belçikalıların Lüksemburg, Almanya ve Hollanda'ya geçiş yapabileceğini duyurdu.

Belçika Ulusal Güvenlik Konseyi, bugün tekrar bir araya gelerek bir sonraki aşamanın kurallarını belirleyecek. Bir sonraki aşamaya en erken 8 Haziran'da geçilecek.

Bu tarihte Belçika'da restoran ve kafelerin açılması bekleniyor. İç turizmin ise 15 Haziran'dan sonra canlanması öngörülüyor.

Belçika'daki ağır bilançonun ana nedenleri arasında federal yapı nedeniyle karar mekanizmasının ağır işlemesi, virüse karşı başta sıkı tedbirler alınmaması, Avrupa'da nüfusu en yoğun ülke olması, sağlık sektöründe kapasite eksikliği sayılıyor.

Diğer taraftan, halkın tecrit kurallarına genel anlamda riayet etmesi, hükümetin gecikmeli de olsa katı tedbirler alması, ülkede virüsün yayılma hızında düşüşe neden oldu ve Belçika normalleşme yönünde hızlı adımlar atmaya başladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!