Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Belarus'ta Lukaşenko karşıtı gösteride polis plastik mermi kullandı

Belarus'ta Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko'nun istifa etmesi talebiyle pazar günü binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen gösteride yüzlerce gösterici gözaltına alındı.

Belarus'ta Lukaşenko karşıtı gösteride polis plastik mermi kullandı

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, polisin protestocuları 'eylemlerinin yasa dışı olduğu yönünde defalarca uyarması ancak göstericilerin bu ikazları dikkate almaması' nedeniyle başkent Minsk bölgesinde en az 300 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Muhalifler, gösterilerin 13'üncü haftasında düzenlenen eyleme 30 bin civarında kişinin katıldığını kaydetti.

Minsk'in merkezinde bir araya gelen muhalifler, daha sonra kentin dışında, Stalin döneminde Sovyet gizli servisi tarafından 20 bin kişinin infaz edildiği ormanlık alan olan Kuropaty bölgesine yürüdü.

Ülkede 9 Ağustos'ta gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından Lukaşenko, 6'ıncı dönem için yeniden kazandığını ilan etmiş ancak muhalifler seçim sonucunu tanımadıklarını zira yolsuzluk yapıldığını belirtmişti.

Göstericiler, "Lukaşenko istifa", "Halkın hafızası bir diktatörlükten daha uzun sürer" ve "Halkınıza işkence etmeyi bırakın" yazılı pankartlar taşıdılar.

Polis, göstericileri dağıtmak için plastik mermi kullandı

Bu arada Belarus güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için havaya gerçek mermilerle ateş açtı.

Bağımsız kaynaklar polisin eylemcilere tazyikli suyun yanı sıra plastik mermi ile müdahale ettiğini de aktardı.

Çok sayıda göstericinin polisler tarafından dövüldüğü belirtilirken güvenlik güçleri ayrıca şok bombaları kullandı.

Ancak Belarus İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, polisin, Minsk'teki gösteri sırasında "yasanın ihlal edilmesini önlemek amacıyla "havaya birkaç el uyarı atışı yaptığı, ancak bu sırada "öldürücü olmayan silahların" kullanıldığı öne sürüldü.

"Avrupa'nın son diktatörü" lakabıyla anılan 66 yaşındaki Aleksander Lukaşenko, 26 yıldır ülkesini demir yumrukla yönetiyor.

Seçimin ardından muhalefet, hile karıştırıldığını ve seçim komisyounun Lukaşenko lehine çalıştığını iddia etti.

Avrupa Birliği, ABD ve Batılı birçok ülke, Belarus yetkililerine yönelik yaptırım uyguladı ve Lukaşenko'ya istifa etmesi çağrısında bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!