Bel kayması nedir, nasıl tedavi edilir? (ÖZEL HABER)

Omurgayı oluşturan kemikler üst üste ve düzenli bir yapıdadır. Bu yapının bozulması ve omurganın hareket etmesi bel kaymasını beraberinde getirir. Peki, bel kayması belirtileri ve tedavisi nelerdir? Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy açıkladı...

Bel kayması nedir, nasıl tedavi edilir? (ÖZEL HABER)

BANU ŞEN - GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bel kaymasının, bel bölgesindeki 5 omurga kemiğinin, ardışık olan her iki omurga kemik gövdesinin öne veya arkaya doğru yer değiştirmesiyle meydana geldiğini söyleyen Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy, öne ve arkaya yer değiştirmelerin kabaca 4 evreye ayrıldığını dile getirdi. Bu evreleri anlatan Op. Dr. Özsoy "Yüzde 25 oranında yer değiştirme 1'inci evre, yüzde 50 oranında olan 2'inci evre, yüzde 75 civarında olan yer değiştirme 3'üncü evre ve yüzde 75'in üzerinde olan yer değiştirme de 4'üncü evre olarak tanımlanır. Omurganın yaşlanmasıyla birlikte bel fıtığıyla da kendini gösterebilir. Omurgadaki kaymalarda hastalar yürüdükçe bel ağrısı, kalça ağrısı ve bacaklara vuran ağrı hissedilir" dedi.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Bu tür durumlarda hastanın muayenesi ve MR  görüntülemesi ile tanı koyulabildiğini söyleyen Op. Dr. Özsoy,  genellikle 1'inci evre bel kaymalarında fizik tedavi desteği ve ilaç desteği ile sürecin tedavi edildiğinden bahsetti.  

2'nci evrenin üzerinde yani  3'üncü ve 4'üncü evre bel kaymalarında ameliyat gerektiğini, bu ameliyatta da kaymanın olduğu bölge ve onun üzerindeki omurgaların vidalarla tutturularak kaymanın sabit tutulmasının sağlandığını kaydetti. Bu sayede hastanın şikayetinin geçtiğini anlatan Özsoy, hastalığın büyük oranla ileriki yaşlarda görüldüğünü ifade etti. Özel Esentepe Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Özsoy, tüm bunlara ek olarak bel kaymasının nadiren de olsa genç yaşlarda travmaya bağlı olarak bel bölgesine alınan darbeyle de oluşabileceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!