Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Bedava' unvan dağıtan YÖK'e tepki büyüyor

Türkiye'deki mühendislerin yüzde 25'i işsizken, düşük ücretli çalışma ve işsizlik gibi sorunlarla boğuşan mühendislere on binlercesi daha eklenecek. Mühendislik tamamlama programı ile 80 bin teknik eğitim fakültesi mezununa 'bedava' unvan dağıtan YÖK'e Bursa'daki tepki büyüyor.

 'Bedava' unvan dağıtan YÖK'e tepki büyüyor

 


Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

YÖK'ün, "mühendislik tamamlama programı" ile teknik öğretmenlere mühendis unvanı vereceğini duyurması tepkileri de beraberinde getirdi  Bu uygulamayla mühendislik mesleğinin vasıfsızlaştırıldığı savunulurken, halihazırda düşük ücretli çalışma ve işsizlik gibi sorunlarla boğuşan mühendislere on binlercesi daha eklenecek. YÖK'ün bedava unvan dağıttığını savunan TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu, kararın iptalini istedi.

YÜKSEKÖĞRETİM POLİTİKASI ŞART

YÖK'ün teknik öğretmenlere mühendislik unvanı veren uygulaması mühendis işsizliğini arttıracağını belirten Düşünceli, mesleğin niteliğinin değersizleştirilmek istendiğini söyledi. Teknik öğretmenlere mühendislik unvanı veren düzenlemelerden vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Düşünceli, planlı ve istihdam odaklı bir yükseköğretim politikası geliştirilmesine işaret etti.

'21 TEMMUZ İPTAL EDİLSİN'

Hem mühendislere hem de mühendislik fakültelerine girmeye hazırlanan öğrencilere büyük bir haksızlık yapıldığını ifade eden TMMOB Bursa İKK Genel Sekreteri Fikri Düşünceli, 100 TL bedelle mühendislik unvanı dağıtılacağını söyledi. Düşünceli, 21 Temmuz'da Ankara'da yapılacak olan Teknik Öğretmenler İçin Mühendislik Tamamlama Programları Giriş Sınavı'nın iptal edilmesini istediklerini vurguladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!