Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bebeklerde sarılığa dikkat! (ÖZEL HABER)

Sarılık hem bebeklerde hem de yetişkinlerde görülen bir hastalıktır. Ciltte ve gözlerde sararma olarak belirti gösteren sarılık, hemen ya da zamanla oluşabilmektedir. Özel Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uzm. Dr. Serdar Yalman, "Sarılık görüldüğünde buna eşlik eden anormal bulgular olursa hemen doktora başvurmak gerekir. Normalden biraz daha fazla uyku hali, emmede azalma gibi bulgular görüldüğünde doktora başvurulup, sarılığın test edilmesi gerekir" dedi.

Bebeklerde sarılığa dikkat! (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Bebeklerde sarılık cilt tonundaki değişimle kendini göstermektedir.

Bebek sarılığı, özellikle 38. gebelik haftasından önce doğan bebeklerde (erken doğmuş bebekler) ve bazı emzirilen bebeklerde yaygın olan bir durum. 

Yeni doğan bebeklerin yüzde 60'ında sarılık görülebildiğini ifade eden Özel Anadolu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uzm. Dr. Serdar Yalman, "Sararma ailenin görebileceği şekilde rengini belli etmektedir. Sarılığın 2 türü vardır. Normal ve patolojik sarılık. Normal sarılıklara fizyolojik sarılık diyebiliriz. Genelde yaşamın 4. günü başlayan ve tehlikeli sınırlara pek erişmeyen bir hastalıktır. 6. günde biraz yükselebilir. 10. günde giderek azalır. Tehlike yaratmaz. Patolojik sarılık ise genelde ilk gün başlar. Saatler içerisinde kanın parçalanmasıyla artış gösterir" diye konuştu. 

"EN İYİSİ GÜN IŞIĞINDA BAKMAKTIR" 

Uzm. Dr. Yalman, "Sarılık nasıl oluşur sorusunu çok sık duyuyoruz. Bebeğin cildi sararıyor ve kanda eritrosit dediğimiz hücrelerde parçalanma oluyor. Bunların sonucunda bazı metabolitler kandan atılmadan önce karaciğer olgunlaşmadığı için deride birikmektedir. Bu metabolitler deride sarımsı bir renk oluşturmakta. Karaciğer gelişimi günler alacağı için bazı bebeklerde daha az bazı bebeklerde daha çok görülebilmektedir. Ortam ısısı, ışık fon etkisi gibi her bebekte farklı tonlarda algılanabilmektedir. En iyisi gün ışığında bakmaktır. Sarılık görüldüğünde buna eşlik eden anormal bulgular olursa hemen doktora başvurmak gerekir. Normalden biraz daha fazla uyku hali, emmede azalma gibi bulgular görüldüğünde doktora başvurulup, sarılığın test edilmesi gerekir. Yaşamın 3. gününden evvel ve sonra belli dereceler vardır. Bu dereceler bebeklerde ışık veya kan değişimi gibi daha ileri derecede yansıtan derecelerdir. Bu sınırlara çıkma olasılığı olan bebeklerimizde sınırı yakalamak için test yapmak gerekir. Bebeklerde sarılık görülünce endişe etmemeli, sık sık emzirmeye devam edilmelidir. Kan şekerinde düşüş veya sütün yeterli gelmemesi durumunda takviye gıda verilebilir" ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!