Bebeğini kurtarmak isterken ölmüş

Almanya'nın Backnang kentinde çıkan yangında 5 yeğenini kaybeden amca Seyfettin Soykan, anne Nazlı Özcan'ın 6 aylık bebeği Murat'ı kurtarmak isterken öldüğünü belirtti.

Bebeğini kurtarmak isterken ölmüş

Amca Seyfettin Soykan AA muhabirine yaptığı açıklamada, morga gittiklerinde anne Nazlı Özcan'ın, bebeği Murat'a sarılı halde olduğunu gördüklerini söyledi.
Trajedi sonrası bitkin ve yorgun olduklarını ifade eden Seyfettin Soykan, "Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Nereye baksak her tarafta acı var. Hastanedeki çocuğa nasıl yardımcı olacağız bilmiyoruz" dedi.

Seyfettin Soykan, yangını gören alt kattaki eğlence merkezinin sahibi Yunanlı'nın kapıyı kırdığını ve annenin o esnada dışarı çıktığını, ancak daha sonra yavrularını kurtarmak için tekrar içeriye girdiğinde dumandan boğularak öldüğünü öğrendiklerini kaydetti.

Gözyaşları içerisinde olayı anlatan Seyfettin Soykan, binanın çok eski olduğunu belirterek, "Elektrik tesisatında eski kablolar var, yenilenmemiş hiç. Binada sadece rötuş yapıldı. Çok zor durumdaki insanlar bu binada kalıyor. Sekiz çocukla ev bulması zor" diye konuştu.

Amca Soykan, yangından kurtulan tek çocuk olan İbrahim Soykan'ın hastanede olduğunu ifade ederek, "Kızım, İbrahim ile cep telefonuyla görüşmüş. İbrahim kızıma 'Ben uyandım her yerden ateş çıkıyordu. Mutfakta musluğu açtım su dolsun ateş gelmesin diye' dediğini aktardı.

Öte yandan polis, evdeki incelemelerine başladı. Özel ekipmanla yanan binayı inceleyen polisler, evin içerisinde detaylı araştırma yapıyor.

Çevredeki Almanlar ve Freie Walldorf İlköğretim Okulu'ndan bir grup öğrenci de yanan evin yanına gelerek çiçek bıraktı.

''Kundaklama emaresi gözükmediğine ilişkin açıklamalar var''

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Somali'ye bağlı özerk Somaliland Cumhurbaşkanı Ahmet Muhammed Silanyo ve beraberindeki heyetle görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, Almanya'daki yangın faciasıyla ilgili, ''Ortaya çıkan verilerde bir kundaklama emaresi gözükmediğine ilişkin açıklamalar var'' dedi.

Bekir Bozdağ, cenazelerle ilgili otopsi çalışmasının devam ettiğini belirterek, ''Cenazelerin büyük bir ihtimalle Türkiye'de defni yönünde bir sonuç ortaya çıkabilir diye düşünüyoruz. Ailelerin o yönde bir eğilimi olduğunu arkadaşlar söylediler. Ama henüz netleşmiş bir karar yok. Türkiye'de defni ihtimali daha yüksek'' dedi.

''Yeterince acı hatıra var''

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Yardımcısı Gürsel Dönmez, YTB'de düzenlenen STK Kapasite Geliştirme Eğitim Programı'nın ardından yaptığı açıklamada, daire başkanı ve birkaç uzmanlarının Almanya'da bulunduğunu dile getirdi.
Dönmez, ''Onlar hızlı bir şekilde olay yerine intikal ettiler. İlk elde yapılması gereken incelemeyi son raddesine kadar yaptık ve yapıyoruz'' dedi.

YTB uzmanlarından sürekli olarak bilgi aldıklarını belirten Dönmez, şunları kaydetti:

''Sabah edindiğimiz bilgiye göre bugün otopsi yapılacak. Bu işlemler tamamlandıktan sonra cenazelerin yetişmesi ihtimali olursa Türkiye'ye getirmek üzere çalışmalarımızı hızlı bir şekilde yürütüyoruz. Tabii öncelikle Alman makamlarının işlerini bitirmesi gerekiyor.

Almanya'daki sivil toplum kuruluşları ve devletimizin birimleri olaya soğukkanlılıkla yaklaşıyorlar. Bir önyargı oluşturmak için elde yeterince acı hatıra var. Biz sayın Bekir Bozdağ'ın ilk anda ifade ettiği şekilde Alman makamlarının şüpheye mahal bırakmayacak şekilde olayı açıklığa kavuşturmasını bekliyoruz. Hızlı bir açıklama ve duygusal bir tepki vermekten kaçınmak durumundayız.''

''Bozdağ bölgeye gidebilir''

YTB'nin olayın daha çok sosyal boyutuyla ilgilendiğini vurgulayan Dönmez, ''Arkadaşlarımız bölgedeler. Aileler arzu ederse cenazelerin Türkiye'ye getirilip defnedilmesi söz konusu. Eğer ihtiyaç olursa Sayın Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ'ın da bölgeye gitmesi söz konusu. İlk elde, ortaya çıkan acıyı en hızlı şekilde dindirmeye çalışacağız. YTB yurt dışındaki vatandaşlarımız için var. Ne ihtiyaçları varsa elimizden geleni yapacağız'' diye konuştu.

''Yanlarında olmalıyım''

Sami Soykan'ın Kırşehir'de yaşayan kardeşi Selahattin Soykan da cenazelerin Kırşehir'de defnedilmesi konusunda Almanya'dan bilgi beklediklerini söyledi.

Soykan, Kırşehir'in Güldiken Mahallesi'ndeki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kardeşi Sami Soykan'ı ve yeğenlerini 16 yıldır görmediğini ifade etti.

Yangını duyunca büyük bir şok yaşadıklarını belirten Soykan, ''Lafın bittiği yer. Allah kimsenin evine böyle bir acı vermesin. Geride kalanlarına Allah sabırlar versin. Rabbim kimsenin evine böyle bir ateş düşürmesin. Takdiri ilahi. Yapacak bir şey yok. Elden hiç bir şey gelmiyor. Keşke canımızdan can verebilsek. Ama, telefonla sürekli görüşüyorduk'' dedi.

Dedesi ve babaannesinin mezarlarının Kırşehir merkezdeki Kümbetaltı Mezarlığı'nda bulunduğunu dile getiren Soykan, cenazelerin Kırşehir'de defnedilip defnedilmeyeceği konusunda şu anda net bir bilgileri olmadığını vurguladı.

Kendisinin de Almanya'ya kardeşinin yanına gitmek istediğini ama imkanı olmadığını aktaran Soykan, şunları kaydetti:

''Benim şu anda kardeşimin yanında olmam gerekirdi. Bütün aile orada toplanmış vaziyette. Babam, annem, kardeşlerim hepsi zaten orada. Diğer kardeşimden aldığım bilgiye göre, Sami kardeşim yoğun bakımda. Sizin aracılığınızla bir ricam var. Dışişleri Bakanlığımız, Başbakanlığımız ve Cumhurbaşkanlığımızın konuya hakim olduğunu ve araştırıldığını öğrendim. 16 yıldır hasret olduğum kardeşimi ve yeğenlerimi görmedim. Bir şekilde onların yanında olmayı arzu ediyorum. Sesimi bu şekilde duyurursanız memnun olurum. Cenazelerin nerede gömüleceği konusunda bir bilgim yok. Almanya'daki kardeşim beni arayacak. Oradan bir bilgi edineceğiz. Biz de bilgi bekliyoruz. Telefonları hep kapalı ve bütün aile orada.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!