Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BDP Tecavüz olayını protesto etti

BİNGÖL'de 16 yaşındaki E.A.'ya tecavüz ettikleri iddiasıyla önce tutuklanan 4 uzman çavuşun daha sonra bir üst mahkeme tarafından serbest bırakılması, BDP'nin Bingöl'de düzenlediği bir yürüyüşle protesto edildi.

BDP Tecavüz olayını protesto etti

Aralarında BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Grup Başkan Vekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi, akşam saatlerinde bir yürüyüş yaparak, tecavüz zanlısı 4 uzman çavuşun serbest bırakılmasını protesto etti.

BDP'liler il binası önünden sloganlar atarak Genç Caddesi'nden yürüyerek hükümet konağında bulunan Adliye Sarayı önünde toplandı. Adliye Sarayı önünde, 'Bingöl Namusuna sahip çık-uyuma uyudukça sıra sana gelecek, tecavüzcüler hesap verecek' sloganları atarak açtıkları pankart ve dövizlerle oturma eylemi yaptı.

"KIZINA SAHİP ÇIKAN AİLEYE TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, Adliye Sarayı önünde yaptığı konuşmada, E.A. ve ailesine yürekli davranıp, şikayetçi oldukları için teşekkür ettiklerini belirterek, "Şikayet ettiği için, sesini çıkardığı için, bu yaşanan utancın kendisine değil, devlete ait olduğunu haykırdığı için kutluyorum kendisini. Ailesine de, yalnız bırakmadığı için, bu davanın takipçisi olduğu için, kızına sahip çıktığı için, bize şimdiye kadar öğretilen yanlış namus anlayışını reddettiği için, haykırdığı için ailemize de teşekkür ediyorum. Buradan sesleniyorum sevgili E.A. güzel kardeşim, yalnız değilsin. Binlerce kadın seninle, halkımız seninle. Bir kız çocuğu okuluna gitmesi, kendisine bir gelecek hazırlaması gereken bir kız çocuğu, elinde silah bulunanlarla büyük bir hakeretle karşı karşıya kalmıştır. Bu bir tehditle tecavüzdür. Elinde silah bulunanların 14 yaşındaki bir kız çocuğuyla gönül rızasıyla ilişki geliştirdiğini düşünen devlet, bu ülkede mahkum olacaktır, yerin dibine batacaktır" dedi

"N.Ç. DAVASINDA NE KADAR MÜDAHİL OLDUĞUNU GÖRDÜK"

Kışanak, Aile ve Sosyal Politikmalar Bakanı Fatma Şahin'in, 'müdahil olacağız' açıklamasına atıfta bulunarak, "Güya kadından, aileden sorumlu bir bakanlık var. Oradan bürokratik açıklamalar yapıyor. Neymiş efendim? Davaya müdahil olacakmış. Sizin N.Ç. davasında ne kadar müdahil olduğunuzu gördük" diye eleştiride bulundu.

"DERHAL, HEMEN BUGECE TUTUKLAMA KARARI ÇIKARTIN"

Adaletin tecavüzcüleri koruyarak sağlanmayacağını dile getiren BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, şöyle konuştu:

"Şurada adalet sarayı yazıyor. Adalet, tecavüzcüleri koruyarak temin edilemez. Elinde silah bulunan devletin gücünü temsil eden insanların karşılarında, korktuğu, sustuğu böylesine militarist bir gücün işlediği tecavüz vakasında, tahliye kararı verenler utansınlar. Bir kız çocuğu buna cesaret etmiş, gelmiş burada, adalet aramaya teşebbüs etmiş. Ama siz onu göndermişsiniz, tecavüzcülere de tahliye kararı vermişsiniz. Neymiş efendim? Bazı tedbir kararları almışlar. Bu kişi o aileye bilmem kaç metre yaklaşamayacakmış. Bu aileyi evine mi hapsedeceksiniz? Adaletiniz bu mu? Sokağa çıkmayacak mı? Çarşıya, pazara çıkmayacak mı? Akrabasını ziyaret etmeyecek mi? Sizin bu kararınız, bu gencecik çocuk yaştaki kardeşimizi evine, utanca mahkum etme kararıdır. Bunu kabul etmiyoruz. Bu kararı sizin alnınıza çalıyoruz. Sizin adalete zerre kadar saygınız varsa, alnınızdaki bu karayı temizleyin. Derhal, hemen, şimdi bu gece tutuklama kararı çıkartın. Şiddet ve tecavüz, insanlık suçudur. Çocuklara karşı işlenenler, bin kez lanetli bir suçtur. Ancak bu suçu işleyenler, hala görevlerinin başındalar. AKP hükümeti de orada, 'ben adil demokratik bir yönetim uyguluyorum' diyerek hala o koltuğunda oturuyor. İçişleri Bakanı ne güne duruyor? Niye görevlerinden almadılar bunları? Ne bekliyorlar, neyi bekliyorlar, hangi delili, hangi kanıtı bekliyorlar?"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!