Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BDP'den Diyarbakır'da 'hükümet adım at' eylemi

DP Diyarbakır il teşkilatı üyesi yaklaşık 300 kişi, Ofis Semti'nde, 'Hükümet adım at' eylemi yaptı. BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, daha önce cezaevlerindeki tutukluların başlattığı eylemi hatırlatarak, talepleri kabul edilene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

BDP'den Diyarbakır'da 'hükümet adım at' eylemi

BDP'nin başlattığı 'Hükümet adım at' eylemi kapsamında, merkez Yenişehir İlçesi Ofis semtinde bugün akşam saat 18.30'da yaklaşık 300 kişinin katıldığı bir eylem gerçekleştirdi. BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, AZC Plaza önünde Kürtçe ve Türkçe yaptığı konuşmada, halkın bu eylemlerle hükümete adım attırmayı hedeflediğini söyledi. Daha önce tutukluların cezaevlerinde başlattığı açlık grevinin Abdullah Öcalan'ın yaptığı açıklamayla sona erdirdiğini hatırlatan Zümrüt, şöyle konuştu:

"Kürt halkı için olmazsa olmazlarının birincisi Kürt halk önderinin, sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü'ydü. İkincisi biliyorsunuz ki, 4 yıldır KCK adı altında şuanda 10 bin'in üzerinde tutuklu bulunan tutsak arkadaşlarımız vardır. Bunun tek bir gerekçesi vardır o da bilinmeyen bir dilde savunma yapılıyor olmasıdır. Biz de şunu dedik demek eğer bizim ana dilimiz tanınmıyorsa, biz buna ölümüne varız ve bedenimizi ölüme yatırıyoruz dedik, devlet bunun altında kaldı. AKP bunun altında ezildi ve şunu gördü, ancak ve ancak Kürt halk önderi çağrı yaparak açlık grevlerini durdurabilir. Kürt halk önderi ile başlatılan bir süreç oldu. Bu da müzekere süreciydi. Bu süre içerisinde AKP hükümetinin tuttumu çok doğru olmadığını bir kez daha halkımız ve kamaoyuna paylaşmak istiyoruz. Lice'de karakol yapımını kınıyoruz. AKP, devletin ve hükümetin, derhal bu tutumundan vazgecmesi gerekiyor.  Diyoruz ki biz, karakol inşaatını istemiyoruz, yeni HES'leri istemiyoruz, baraj temellerinin atılmasını istemiyoruz. Korucuların sayısının çoğalmasını istemiyoruz. Ve diyoruz ki hükümetin derhal adım atması gerekiyor." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!