Bayramda çalışana ücretini ödemeyen işyeri kapanacak

İş Teftiş Bursa Grup Başkanlığı Bursa'daki firmaları mercek altına aldı. İş ve işveren güvenliği açısından denetimler yapan başkanlık, işçilerini bayramlarda, resmi tatil günlerinde çalıştıran, ancak çalıştırdığı günlerin ücretini ödemeyen firmalara kapatma cezası verebilecek.

Bayramda çalışana ücretini ödemeyen işyeri kapanacak

Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu binasında Bursa'nın tekstil firmalarının işverenleriyle bir araya gelen İş Teftiş Grup Başkanlığı İş Baş Müfettişi Atilla Sandık, işçisine haksız yere muamele yapan ve bütün ikazlara rağmen hatada ısrar eden firmaların kapatılacağını söyledi. Bundan sonra bayramlarda, resmi tatil günlerinde, fazla mesailerde işçisini çalıştırıp da ücretini ödemeyen firmalara ağır cezalar geleceğini belirten Sandık, Bursa ve İnegöl ilçesinde dokuma sektöründe faaliyet gösteren 120 firmayı denetlediklerini söyledi.
Teftiş sürecinde görülen hataların ve mevzuata uygun olmayan hükümlerin yerine getirilmesi için firmaya 45 gün süre verdiklerini belirten Sandık, iş ve işverenlere bu konuda eğitim verdiklerini söyledi. Sandık, "İşçilerin çalışma şartları, kadın işçilerin çalışma şartları ve alt işveren uygulaması bizim ilgi alanlarımızdan. Bir yılda tekstil kolunda 120 iş yerinde 8 bin işçinin çalışma şartları denetlendi. Bunların 800'den fazlası da bilgilendirme toplantılarına katıldı. Bizim hedefimiz, işçi ve işveren açısından şartların daha uygun hale gelmesidir. İşçisini bayram ve resmi tatillerde çalıştıran, işçiye fazla mesai yaptırıp da bunun ücretini ödemeyen işverene mühlet tanıyoruz. Ancak bu sürede işveren yine ücret ödemezse ağır cezalarla karşılaşıyor. Bazen kapama cezası bile verilebiliyor" dedi.
Bursa'da ne kadar firma varsa hepsinin denetleneceğini söyleyen Sandık, bunun zaman alacağını, ancak yine de ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Cezanın çare olmadığını hatırlatan Sandık, eğitimlerin artacağını bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!