Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BAYRAM GAZETESİNE DUAYEN GAZETECİLERDEN DESTEK

Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay'ın bayram gazetesi çıkarılması yönünde çalışma başlattıkları açıklamasına, mesleğin duayenlerinden destek geldi.

BAYRAM GAZETESİNE DUAYEN GAZETECİLERDEN DESTEK

Atalay'ın, "Gazeteciler bundan sonra bayramda tatil yapacak. Çalışmak isteyenler buyursun çalışsın, hiç değilse gazetecinin iki bayram tatili olsun" sözleri, cemiyet temsilcilerinden büyük destek gördü. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Atalay'ın sözlerinin yıllardır gazeteciler tarafından beklenen açıklamalar olduğunu söyleyerek, "Umarım Atalay'ın söylediği gerçek olur. Çünkü vakti zamanında birtakım gazetelerin açtığı davalar neticesinde bayramda gazete çıkarmamak Anayasa'ya aykırı bulunmuştu, bu açıdan bakıldığında söylediklerinin gerçekleşmesi biraz zor görünüyor. Ancak eğer böyle bir karar verilip eskiden olduğu gibi bayram gazetesi çıkarsa bu bütün gazeteciler tarafından sevinçle karşılanır. Gazeteciler bayramlarını aileleriyle kutladıkları gibi, gazete cemiyetleri arasındaki bağlar güçlenir. 1975 yılında Günaydın gazetesinin bayramda gazete çıkarmak için teşebbüsü olmuştu ancak buna karşı yaptırım uygulanmıştı. Daha sonra bir gazetenin mahkemeye başvurmasıyla bayramda gazete çıkarmamak, 1982 Anayasası'na aykırı bulundu. Bu olay beni çok yaralamıştır çünkü 1961 Anayasası'nda aykırı olmayan şey, 1982'de aykırı görülmüştür" dedi.
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel ise, Atalay'a bu konuda sonuna kadar destek olacaklarını, Türkiye'de bayram gazetesi geleneğinin bazı gazete patronlarının teşebbüsüyle yıkıldığını ifade etti. Bayram gazetesinin yeniden çıkarılmasının cemiyetlerin güçlenmesini sağlayacağını savunan Sertel, "Yapılan müdahalelerle gazetecilerin bayramı aileleriyle kutlama hakkı gasp edildi. Sadece gazetecilerin bayramda tatil yapmaları değil, cemiyetlerin birleşip bayramda gazete çıkarma gelenekleri baltalanmış oldu. Umarım Atalay'ın dedikleri gerçekleşir. Bütün gazetecilerin kendisine destek vereceğine inancım tam" diye konuştu.
Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı da bayram gazetesi geleneğinin gazete sahiplerinin mahkemeye başvurmaları neticesinde bozulduğunu, Atalay'ın söylediklerinin gerçekleşmesi halinde eski bir geleneğin tekrar vücut bulup eski bayramların tadının geri geleceğini söyledi. Kolaylı, gazetecilerin hiç olmazsa yılda iki kez tatil yapabilecek olmasının sevindirici olduğunu ifade etti.
Mehmet Atalay, Basın İlan Kurumu'nun düzenlediği toplantıda, bayram gazetesi çıkarma planıyla ilgili, "Sonra bir şeyler oldu, gazeteler bayramda da çıkmaya başladı, sırf inat yüzünden. Kazandıkları yok, zarar ediyorlar, ilan yok, reklam yok. Ama sırf başka gazeteler çıkarıyor diye çıkarıyorlar. Biz bir görüşme yaptık, patronların tamamı, 'Eğer başkaları çıkarmazsa biz de çıkarmayacağız' dedi. Protokolü hazırlıyoruz, gazeteciler bundan sonra bayramda tatil yapacak. Çalışmak isteyen, buyursun çalışsın, hiç değilse gazetecinin iki bayram tatili olsun" şeklinde konuşmuştu.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!