Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması

Bursa'da partisini ziyaret eden CHP eski lideri Deniz Baykal, AK Parti iktidarının terörle mücadele politikalarını eleştirdi. İktidarın bugüne kadar CHP'nin terörle mücadele konusundaki teşhis ve tezlerini reddettiğini belirten Baykal, "10 yıl sonra AKP, CHP'nin terör konusundaki tezlerine iltica etmek zorunda kalmıştır" dedi.

Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM


Partisinin il başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan Deniz Baykal, ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Uzun süredir günlük siyasi çatışmaların dışında durmaya gayret ettiğini söyleyen Baykal, "Bu demek değildir ki gelişmeleri izleme sorumluluğumun, görevimin bilincinde değilim. O sorumluluğun farkındayım. Bu görevimi biliyorum. Türkiye'nin, CHP'nin yaşamakta olduğu sorunları, güçlükleri yakından ilgiyle izliyorum. Çok önemli bir dönemin içinden geçtiğimiz oldukça açıktır" diye konuştu.

"SALDIRILAR CHP'YE DEĞİL, TÜRKİYE'YE YÖNELİKTİR"

Türkiye'nin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini kaydeden Deniz Baykal, CHP'ye yönelik kışkırtmaların, suçlamaların, saldırıların, herkesin dikkatinde olduğunu ve değerlendirildiğini ifade etti. CHP'nin bu suçlamaların, tertiplerin, tuzakların üstesinden gelecek olan bir parti olduğunu vurgulayan Deniz Baykal, "Sakın ha moralinizi bozmayın kendinizi karamsarlığa kaptırmayın. Sakın ha umutsuzluğa düşmeyin. Olay parti olayı değil, Türkiye olayıdır. CHP'ye yönelik yapılan saldırıları sanmayın ki normal bir siyasi tartışma ve çekişme içinde değerlendirilmesi mümkündür. Olay Türkiye'ye yönelik bir saldırı niteliğindedir" dedi.

"BİZİM GÖREVİMİZ TARİHTEN HUSUMET ÇIKARMAK DEĞİLDİR"

Tarihin sadece iyi niyetlerin, güzel sözlerin şekillendirdiği bir süreç olmadığının altını çizen Deniz Baykal, "Tarih güç sıkıntılı tercihlerin yapıldığı, kararların alındığı, acıların yaşandığı bedellerin ödendiği çok karmaşık bir süreçtir. Sadece bizimle ilgili değil, tüm insanlık tarihi için bu böyledir. Bizim görevimiz tarihten husumet çıkarmak değildir. Bizim görevimiz özellikle kendi tarihimizden, ulusal tarihimizden düşmanlık, nefret, kızgınlık, kuşku çıkarmak değildir. Bizim görevimiz tarihi doğru anlamaktır. Tarihi bütün gerçekliğiyle görmektir ve o tablo karşısında gerekeni yapma sorumluluğumuzdan kaçmamaktır. Tarihimizden çatışma değil barış çıkarmaktır. Biz CHP olarak hiç bir zaman milletimize etnik, dinsel ve mezhebi kimlikler içerisinde bakmadık. Tarihimizde yaşanan acı tatlı olayların da bu şekilde anlaşılması doğru değildir. Türkiye'de bir etnik çatışma tarihi, bütün dayatmalara rağmen aşılabilmiştir. Bizim etnik ve mezhepsel tartışmaya teslim olmadan, insanları insan kimliğiyle sahiplenerek değerlendirerek birbirimizle ilişki kurmamız lazım. Son tartışmalardan kimse olumsuz etkilenmesin. Bunlara gülüp geçiniz. Bunlar milletimizin cevabını en iyi şekilde vereceği konulardır."

CHP olarak Türkiye'nin yanlışa sürüklenmemesi için tarihi görevler üstlendiklerini ve terörle mücadele konusunda doğru teşhis ve tezlerinin bulunduğunu kaydeden Baykal, AK Parti iktidarının tüm bunları reddettiğini savundu. Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mesela 2000 yılından bu yana Türkiye maruz kaldığı terör tehdidi karşısında CHP olarak biz bazı teşhisler ortaya koyduk. Bazı tespitler yaptık. O değerlendirmelerimiz iktidardaki parti tarafından reddedildi. Ancak terör konusunda tam tersi bir anlayış hayata geçirildi. O anlayış şuydu. Terörü gerçekleştiren kesimleri muhatap almak, onlarla işbirliği yapmak, onların sırtını sıvazlamak, onların gönlünü kazanmak ve onlarla anlaşma çabası içinde Türkiye'de terör sorununu çözme politikası izlendi."

"BU POLİTİKANIN SİMGESİ HABUR'DUR"

"Bu politikanın simgesi Habur'dur" diyen konuşan Deniz Baykal, Habur'da doğrudan terörün içinde olan unsurların Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafından terörle hiçbir ilgisi olmayan insanlarmış gibi kabul edilerek, terör örgütüyle işbirliği yapılmak istendiğini öne sürdü. Bu süreçte yargının ayaklar altına alındığı, adaletin çiğnendiğini ve gerçeklere göz yumulduğunu iddia eden Baykal, "Seyyar mahkemeler kuruldu. Teröristlerin ayaklarına mahkemeler taşındı. Bu politikaya CHP, 'bu yanlış bir yaklaşımdır. Terörün bir projesi vardır. Elinde silah olduğu sürece terörle müzakere yapılmaz' dedi. Son zamanlarda ortaya çıkan gerçekler bize neyi gösterdi? Türkiye en büyük terör saldırısına maruz kaldığı sırada Tokat'ta saldırıların gerçekleştirildiği sırada, Osla'da terörle Türkiye müzakere ediyormuş ve müzakere ederken Türkiye adına konuşan Başbakanın temsilcisi terör örgütünün temsilcisine 'Güneydoğu'da sizi rahatsız eden vali, belediye başkanı varsa söyle biz onlar hakkında gereğini yapalım' teminatı veriyormuş. Yani tavşana kaç, tazıya tut politikası. Terörle aynı masada, onlara şirin gözükme, bölgede etkili bir mücadeleyi planlama politikası. Buna karşı bizim politikamız ortadaydı. Şimdi ne oldu? Bu AKP'nin 9 yılın sonucunda bugün geldiği noktada içine girdiği terör politikası nedir, Allah aşkına! Hangi terör politikasını uyguluyor? Ne oldu Habur politikası? CHP'nin teşhisleri ve politikalarını reddeden kabul etmek istemeyen AKP iktidarının 10 yılık uygulama sonucunda gelip dayandığı nokta olmuştur. 10 yıl sonra AKP, CHP'nin terör konusundaki tezlerine iltica etmek zorunda kalmıştır. Yani bu kamuoyu tarafından anlaşılması gereken çok önemli bir noktadır. Ne oldu? Bir söylem bir uygulama değişikliği yok mu, AKP'de? Hangi uygulamadan hangisine geçtiler? Niye geçtiler? Niçin geçtiler? Bu geçişin anlamı ne? Bu politikayı 9 yıl öncesinden izliyor olsaydı bugün Türkiye hangi noktada olurdu? Bu sorulması gereken bir soru değil mi? Bu CHP'nin önerdiği politikaların Türkiye'nin deneyimi ışığında ne kadar geçerli olduğunun bu iktidar tarafından da nihayet anlaşılmış olduğunu bize gösteren bir olaydır" diye konuştu.
 

Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması Baykal'dan Bursa'da Dersim açıklaması
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!