Bayburt'ta müthiş keşif!

Bayburt'ta, Gümüşhane'de Roma İmparatorluğu'nun askeri garnizon olarak kullandığı Satala Antik Kenti'nin bir benzeri olduğu düşünülen tarihi alan tespit edildi.

Bayburt'ta müthiş keşif!

Bayburt'ta 5  hektarlık alanda yer alan ve Gümüşhane'de Roma İmparatorluğu'nun askeri garnizon  olarak kullandığı Satala Antik Kenti'ne benzeyen arkeolojik alanın hangi dönemi  kapsadığına yönelik çalışma yürütülüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum  Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Çiğdem  "Alan üzerindeki  çalışmalarımız devam ediyor çünkü çok ilgi çekici bir yapısı var. 5 hektarlık  alanı çepeçevre saran, tamamen yıkılmış harçsız duvar örgülerini rahatlıkla  görebilirsiniz. Böyle bir yapının elbette ki ne amaçla kullanıldığı gün yüzüne  çıkarılmalı" dedi.

Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.  Dr. Süleyman Çiğdem, yaptığı açıklamada, geçmişi binlerce yıla  dayanan Bayburt'un, höyük kale, gözetleme kulesi, cami, çeşme ve kilise gibi  yapılarıyla geçirdiği tarihsel süreci günümüze geniş şekilde yansıtan bir şehir  olduğunu söyledi.

Gümüşhane'de Roma İmparatorluğu'nun askeri garnizon olarak kullandığı  Satala Antik Kenti'nin bir benzerini Bayburt'ta tespit ettiklerini belirten  Çiğdem, Bayburt'ta da buna benzer ama bu evsafta olmayıp farklı bir savunma  mimari yapısı olduğunu kanıtlar bir yapıyla karşılaştıklarını ifade etti.

Çiğdem, merkeze bağlı Yeniköy köyüne yaklaşık 5 kilometre mesafede,  geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan kalıntıların yaklaşık 5 hektarlık alanı  kapsadığına işaret ederek, alanın tespitinin ardından yüzeyde çalışma  yaptıklarını anlattı.

Alanın özellikle kuzeybatısındaki duvarın ilgilerini çektiğini  kaydeden Çiğdem, "Yaklaşık 15 metre uzunluğunda bir duvar. İç ve dış duvarlar  daha düz, orta tarafı dolgu moloz taş ve harçsız bir duvar örgüsüyle karşılaştık.  Duvarın kalınlığı ortalama 3 metre. Böyle bir duvarı görünce bunun bir savunma  yapısı olduğu hakikati de ortaya çıktı. Genelde kalelerin duvar kalınlığı bir  metreden fazla olur ama böyle 3 metreyi bulacak kalınlıktaki duvar, buranın ciddi  anlamda bir savunma alanı olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

"Çalışmaları devam ettireceğiz"

Çiğdem, yüzeyde yaptıkları çalışmalarda alanın hangi dönemi kapsadığı  ya da hangi dönemlerde kullanım gösterdiğine dair bulgu elde edemediklerini dile  getirerek, şunları söyledi:

"Alan üzerindeki çalışmalarımız devam ediyor çünkü çok ilgi çekici bir  yapısı var. O 5 hektarlık alanı çepeçevre saran, tamamen yıkılmış harçsız duvar  örgülerini rahatlıkla görebilirsiniz. Böyle bir yapının elbette ki ne amaçla  kullanıldığı gün yüzüne çıkarılmalı. Biz de bunun çalışmalarını devam  ettireceğiz. Yüzeyde beklediğimiz arkeolojik malzemeleri de bulursak  tarihlendirme noktasında daha net bilgileri sunabiliriz. En azından biz bu  bölgede Erken Demir Çağ'dan itibaren harçsız duvar örgülerinin kullanıldığını  biliyoruz. Yine Bayburt'un değişik alanlarında karşılaştığımız kale ve gözetleme  kulelerinde Erken Demir Çağ izleri de tespit edildi."

Yörede Alavu Düzü olarak adlandırılan alanın hemen yakınında, Roma  döneminde kullanılan ve Erken Demir Çağ'da da kullanıldığı tespit edilen Saruhan  Kalesi'nin yer aldığına dikkati çeken Çiğdem, "Saruhan'dan çıktıktan sonra hemen  Alavu Düzü'ne, oradan da Otlukbeli'ne inen bir yol bulunuyor. 'Bu güzergahın  korunmasında Saruhan'dan sonra burası da önemli bir alan mıydı? Bir sefer  esnasında mı kuruldu, karargah olarak mı kuruldu, bu yolun kontrolünde burada da  yerleşme oldu mu?' sorularının cevabını, yapacağımız değerlendirmelerde,  çalışmalarda ele geçen buluntularla daha rahat, daha net ifade edebileceğiz."  dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!