Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Batum: Yeni anayasa son 30 yılın problemlerini çözmeli

Hukukçu milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum, yeni bir anayasanın tüm toplumsal çatışmalara çözüm getirmesi gerektiğini belirterek, "Yeni yapılacak anayasa, 30 yıldır yaşadığımız bu sorunlara çözüm bulabiliyorsa iyi bir anayasa olacaktır" dedi.

Batum: Yeni anayasa son 30 yılın problemlerini çözmeli

Uludağ Üniversitesi'nin Nilüfer Belediyesi ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti ile ortaklaşa düzenlediği 'Yüz Yüze Söyleşiler' başladı. Alanında uzman, aydın kişilerin birikimlerinden yararlanarak halkı bilgilendirmeyi ve aydınlatmayı amaçlayan söyleşilerin ilk konukları; CHP Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Süheyl Batum ile gazeteci-yazar Faruk Mercan oldu. Uludağ Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileriyle Rektörlük A Salonu'nda buluşan Prof. Dr. Süheyl Batum ve Faruk Mercan, "Yeni Anayasa: Anlamı, Mekanı ve Zamanı" başlıklı söyleşide, hazırlanmakta olan yeni anayasa hakkındaki görüşlerini dile getirdi.
TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda da görev yaptığını belirten Prof. Dr. Batum, Türkiye'de 15-20 yıldır bütün kavramların içeriklerinin boşaltılarak karıştırıldığını ve bu sebeple yapılan tartışmaların da anlamsız hale geldiğini söyledi. Anayasa tartışmalarının da bundan nasibini belirten Prof. Dr. Batum, "Amerikan anayasası gibi kısa anayasa olsun demek kadar saçma bir şey olamaz. Her toplumun kültürü, geleneği, kadına bakışı, özgürlük anlayışı, yaşam biçimi farklıdır. Kısalık uzunluk baştan
belirlenemez. O toplumun ihtiyaçları neyi gerektiriyorsa o kadar uzunlukta olur" dedi.
Türkiye'nin geçmişine bakıldığında anayasaları Batı'nın isteğiyle yapma geleneği olduğunu anlatan Prof. Dr. Batum, yakın tarihimizde 1961 Anayasası'nın ABD'nin isteğiyle, 1982 Anayasası'nın, 24 Ocak Kararları ile Türkiye'ye biçilen rolün sonucu olarak yapıldığını söyledi. Batum, 2012 Anayasası'nın da küresel sermayenin dayatmasıyla yapılmaya çalışıldığını öne sürerek, "1961 Anayasası ABD'nin isteğiyle yapıldı ama içeriğinde hak ve özgürlükler de vardı. 1990'lardan itibaren tek kutuplu hale gelen dünyada, ABD kendine bir statü belirledi ve Türkiye'ye bir rol verdi. Hükümet de küresel sermayenin istediği anayasayı yapmaya çalışıyor. Küresel sermayenin önünü kesen şeyler vardı. Örneğin bazı satışlar kamu yararı gerekçesiyle Danıştay'dan dönüyordu. Küresel sermaye bundan tedirgin oluyor diye Anayasa'dan kamu yararı kavramını kaldırıyorlar. Toplumun hukuksal güvencelerini zaten sıfırladılar ve Anayasa'dan da kaldırıyorlar. Bu yeni anayasa ülkemizin varlığını yokluğunu etkileyecek boyutta. İktidar, ABD'ye bu anayasa için söz verdi, istese de başka bir anayasa yapamaz" iddialarında bulundu.

"YENİ ANAYASA HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ GÜVENCE ALTINA ALMALI"
Bir toplumda yeni bir anayasa yapıldığı zaman toplumsal tüm çatışmalara çözüm getirilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Batum, "Türkiye'de son 30 yıldır ne gibi sorunlar yaşanıyor biliyoruz. Terör yaşanıyor bu ülkede, binlerce evladımızı kaybediyoruz. İşte yeni yapılacak anayasa Kürt meselesi başta olmak üzere, hak ve özgürlükleri güvence altına almalı. Emeğe saygı duymalı, yargı bağımsızlığını sağlamalı, demokrasi, eğitim vb. birçok sorunu halletmeli. Yeni yapılacak anayasa 30 yıldır yaşadığımız bu
sorunlara çözüm bulabiliyorsa iyi bir anayasa olacaktır" diye konuştu.
Yeni anayasanın tek bir maddesinin bile uzlaşma sağlanmadan çıkması halinde net olarak halka dönerek bunu anlatacaklarını dile getiren Prof. Dr. Batum, "Ben şu anda diktatörlük olduğuna net olarak inanan biriyim. Çünkü toplumun tüm hukuksal güvencelerini sıfırladılar. Yaptıkları anayasa ile küresel sermayenin haklarını güvenceye alıyorlar. 12 Eylül Anayasası'nda, 'Annelerimizi, babalarımızı terör belasından kurtarıyoruz' diye kandırdılar. Onlar da gençler birbirini sağ-sol çatışmasından dolayı öldürüyor sandılar. Bunun olmaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu anayasanın bir tek maddesi bile uzlaşmadan çıkarsa o anayasa iktidarın anayasası olacaktır" ifadelerini kullandı.
Gazeteci-yazar Faruk Mercan, Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu, yeni anayasanın da 4 temel konuya çözüm getirmesi gerektiğini savunarak, "Yeni anayasanın çözüm getirmesi gereken konulardan biri Kürt problemidir. Bu ülkede 13.3 milyon Kürt yaşıyor ve bunlar görmezden gelinemez. Bu insanlar 66. maddeden mutsuz ise bu sorun giderilmelidir ve bana kalırsa en iyi çözüm anayasal vatandaşlıktır. İkinci konu da ana dilde eğitimdir. Üçüncüsü de yerel yönetimlerdir. Leyla Zana, herkesi şaşırtan bir şekilde, 'Otonomi bizi kesmez, silah Kürtlerin güvencesidir' gibi laflar söyleyerek süreci ne yazık ki baltaladı. Dördüncüsü de inanç özgürlüğüne çözüm bulunmalıdır. Ben Sayın Batum gibi küresel sermayenin dayatması ile bir anayasa yapıldığını düşünmüyorum. Ama yeni yapılacak anayasanın Türk-Kürt çatışmasına yol açmadan, bölünmeden, en azından yüzde 85 gibi temsil kabiliyeti olan uzlaşmacı bir anayasa olması gerektiğine inanıyorum" dedi.
Söyleşiyi baştan sona izleyen Rektör Prof. Dr. Kamil Dilek, Prof. Dr. Batum ve Mercan'a plaket vererek teşekkür etti.

Batum: Yeni anayasa son 30 yılın problemlerini çözmeli Batum: Yeni anayasa son 30 yılın problemlerini çözmeli Batum: Yeni anayasa son 30 yılın problemlerini çözmeli Batum: Yeni anayasa son 30 yılın problemlerini çözmeli
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!