Batı Trakyalılar da Yunanistan'da azınlık vakıfları istiyor

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi üyeleri her yıl geleneksel hale getirdikleri bayramlaşma programında bir araya geldi.

Batı Trakyalılar da Yunanistan'da azınlık vakıfları istiyor

Batı Trakya'da yaşayan Türklerin yaşadığı sıkıntılar ve bu sorunların çözümü noktasında çalıştıklarını söyleyen AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Yunanistan ve Bulgaristan'da yoğun bir nüfusa sahip Türklerin haklarının korunması adına hükümet olarak yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. Atanmış müftüler ve vakıflar konuları başta olmak üzere birçok alanda yaşanılan sorunların çözümü anlamında Yunanistan ve Bulgaristan makamlarıyla sürekli temas halinde bulunduklarını belirten Çavuşoğlu, "Başbakanımız ve Dışişleri Bakanımız Yunanistan ile yapmış olduğu temaslarında bu iki konuyu sürekli gündeme getirdi. Türkiye bölgesinde güçlü ve istikrarlı yapısını artırdığı sürece komşu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın haklarını daha rahat bir şekilde savunabilir. Büyük ülke olmamızın gereği de bölgemizde barış ve huzurun tesisidir. Hükümet olarak buna büyük önem veriyoruz" dedi.
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse ise, hükümetin Balkanlarda yaşayan Türklerin haklarının savunulması anlamında yürüttüğü çalışmaların takdire şayan olduğunu söyledi. STK'lar olarak birlikte hareket ederek, dayanışmayla daha güzel çalışmalara imza atabilecekleri mesajını veren Köse, "Özellikle seçilmiş müftülerimizin yerine atanmış müftülerin göreve getirilmesi ve görev sürelerinin 10 yıl uzatılmasıyla, vakıflar konusu öncelikli çözüm bekleyen konularımız arasında. Devletimiz, ülkemizde yaşayan azınlıklara haklarının verilmesi noktasında ciddi bir adım attı. Yunanistan ve Bulgaristan'da yaşayan kardeşlerimizin de haklarının korunması hususunda birlikte hareket etmemiz hayati önem taşıyor" ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!