Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Başsavcılıktan "bayrak satarken tutuklandı" haberlerine yalanlama

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olaylarına ilişkin gözaltına alınarak tutuklanan Ali Sarıçiçek'in iddia edildiği gibi bayrak satmaktan değil, "görevi yaptırmamak için direnme ve Toplantı ve Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçlarından tutuklandığını açıkladı.

Başsavcılıktan ''bayrak satarken tutuklandı'' haberlerine yalanlama

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, Gezi Parkı olaylarına ilişkin tutuklanan Ali Sarıçiçek'e ilişkin çıkan "Taksim'de bayrak satarken gözaltına alınan Ali Sarıçiçek isyana teşvikten tutuklandı. 20 yıl hapisle yargılanacak" şeklindeki haberler üzerine kamuoyunun doğru ve sağlıklı bilgilendirilmesi amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Gezi Parkı olaylarına ilişkin suç unsuru taşıyan eylemlerin tespiti yönünden 3 cumhuriyet savcısı ile bir koordinatör cumhuriyet başsavcı vekili görevlendirildiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"1-) 06.07.2013 meydana gelen olaylarda gözaltına alınan 59 kişi 08.07.2013 tarihinde adliyeye sevk olmuş. ifade alma işlemlerinden sonra 51 kişi delil durumu gözetilerek serbest bırakılmıştır.

2-) Ali Sarıçiçek isimli şüphelinin de aralarında bulunduğu 8 kişi, dosyadaki mevcut delil durumu gözetilerek 'görevi yaptırmamak için direnme ve kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama' suçlarını işledikleri iddiasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk olmuşlardır.

3-) İstanbul 31. Sulh Ceza Mahkemesi'nde sorgulaması yapılan 8 şahıs, iddia olunan suçlar yönünden tutuklanmışlardır. Sevk maddesinde yer alan TCK 265/1 maddesinin (görevi yaptırmamak için direnme) ile 2911 Sayılı Kanun'un 32/1 maddesinin (kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama) suçlarının cezai müeyyidesi toplamda 1 yıldan 6 yıla kadardır.

4-) Keyfiyet böyle iken 'Taksim'de bayrak satarken gözaltına alınan Ali Sarıçiçek isyana teşvikten tutuklandı. 20 yıl hapisle yargılanacak' başlığı ile yapılan haber kamuoyunu yanıltacak, adil yargılamayı etkileyebilecek nitelikte gerçeklere uymayan bir haberdir.

5-) Tutuklu şüpheliler tarafından yapılan itirazlar tutuklama kararını veren mahkeme ve bir üst mahkeme olan 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nce yerinde görülmeyerek reddedilmiştir. Yeniden yapılan itirazlar üzerine ise dosya 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde incelenmeye alınmıştır."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!