Başkana Gezi sorgusu

Avrupa Konseyi, Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı'na Gezi olaylarını sordu. Üstün, AKM'ye asılı pankartları gösterdi.

Başkana Gezi sorgusu

Türkiye'de temaslarda bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks'in, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ile görüşmesi "Gezi" atışmasına sahne oldu. Basına kapalı görüşmede Gezi Parkı eylemleri ve polisin eylemcilere orantısız güç kullanımı iddiaları ana gündem maddesi oldu.

Avrupa Konseyi Komiseri, eylemlerin boyutlanmasına yol açan polis şiddeti konusunda Üstün'e değerlendirmelerini sordu. Üstün Türkiye'nin insan hakları ve özgürlükleri, işkence ile mücadele konusunda bugüne kadar sağladığı gelişmeleri anlattı. Her kurumda ve eylemciler arasında yanlış yapanlar olabileceğini münferit olayları genellememek gerektiğini söyleyen Üstün, Avrupa ülkelerinde de polisin orantısız güç kullanımı iddialarının zaman zaman gündeme geldiğini anımsattı. Üstün, orantısız güç kullanan güvenlik görevlileri hakkında derhal işlem yapıldığını, soruşturmaların devam ettiğini ve bu tür davranışlara müsamaha gösterilmediğini söyledi.

Fotoğraflar gösterdi

Gezi Parkı eylemleri sırasında kamu araçlarına, işyerlerine yapılan saldırılar ile bayrak, flamalarla işgal edilen AKM binasının fotoğrafını da konuğuna gösteren Üstün, "Size göre acaba Merkel bu görüntüye kaç gün tahammül ederdi? Başbakanımız 15 saat bu eylemcilerin temsilcileriyle görüşmeler yaptı, taleplerini dinledi. O talepler üzerine de yargı kararının bekleneceğini, referandum yapılacağını açıkladı. Buna rağmen eylemler sona ermedi. Herhangi bir Avrupa lideri bu görüntüleri yaşatanlarla 15 saat müzakere eder miydi?" dedi.

Cevap vermedi

Hükümetin olayların başından itibaren "çevre duyarlılığı" gösteren eylemcilere karşı duyarlı davranıp diyalog yöntemi kullanmaya çalıştığını, ancak polisin Gezi Parkı'ndaki çadırlara müdahalesinin yanlış olduğunu ve bu müdahale sonrası olayların çığırından çıktığını belirten Üstün, "Polisin bu tavrına karşı gösterilen tepki ve eylemlerin haklılığına biz de inanıyoruz. Ancak daha sonraki süreçte etrafı yakıp yıkmaya, vandalizm boyutuna ulaşan eylemleri demokratik hak çerçevesinde değerlendirmek mümkün değil. Avrupa'nın hiçbir ülkesinde de bu demokratik hak çerçevesinde görülmez" diye konuştu.

'Mülkiyet hırsızlıktır'

Üstün, AKM'ye asılan "Mülkiyet hırsızlıktır" pankartını da göstererek, "Biliyoruz ki Avrupa için mülkiyet hakkı kutsaldır. Avrupa liderleri acaba mülkiyet hakkına hırsızlık suçlaması yapan bu anlayış için ne der?" sorusunu yöneltti. Muiznieks'in, Üstün'ün soru ve değerlendirmeleri karşısında sessiz kalmayı tercih ettiği öğrenildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!