Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Başkan Yavaş, Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nı tanıttı

ANKARA Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, restore edilen ve çevre düzenlemesi yapılarak yarın açılışı yapılacak olan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nı medya temsilcilerine tanıttı. Yavaş, "Hem Cumhuriyetin ilk barajı olması hem de Atatürk döneminde onun emriyle yapılmış olması açısından önem taşıyor" dedi. Başkan Yavaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılışı yapılacak olan Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nı medya temsilcilerine tanıttı.

Başkan Yavaş, Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nı tanıttı

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk barajı olan Çubuk-1 Barajı'nın Rekreasyon Alanı yarın açılıyor. Gazetecilerle Seyir Terası'nda bulaşarak rekreasyon alanında yürüyüş yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Burada konuşan Yavaş, "Biz göreve geldikten sonra, buranın özellikle tarihi önemini bir kez daha gördük. Burası unutulmuş bir noktaydı. Hem Cumhuriyet'in ilk barajı olması hem de Atatürk döneminde onun emriyle yapılmış olması açısından önem taşıyor" dedi.

'DİP ÇAMURU TEMİZLENDİ'

Çubuk-1 Barajı'nın uzun süredir bakımsız kaldığına dikkat çeken Yavaş, "Proje çalışmalarına 2019 yılının 6'ncı ayında dip çamuru temizleme ve arazi çalışmalarıyla başlattık. Derenin içerisi çamur doluydu. Projede Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, Fen İşleri Dairesi, Kent Estetiği Dairesi ve ASKİ ve ANFA Genel Müdürlüğü ortak çalışma yürüttü. Alanın sadece peyzaj düzenlemelerinden ANFA Genel Müdürlüğü'ne bağlı 317 personel yaklaşık 22 bin 500 saat mesai yapmıştır. Rekreasyon alanının tamamına yaklaşık bin 250 adet ağaç, 75 bin çalı, 15 bin çiçek, 3 bin sarmaşığın dikimi ve 20 bin metrekare çim yapılmıştır" dedi.

AÇILIŞI YARIN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede kendisinden çalışmalar için destek istediğini belirten Yavaş, "Atık işi ortadan kalktıktan sonra Cumhuriyetin ilk zamanında açılmış baraj gibi buralar suyla doldurulacaktır. Burası yaz kış açık olacak ve Ankara halkı rahatlıkla gelebilecek. Toplamda 14 milyon 616 bin 664 lira 40 kuruş harcama yapılmıştır" diye konuştu. Çubuk-1 Barajı Rekreasyon Alanı'nın açılışı yarın gerçekleştirilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!