Başka Ali'ler ölmesin diye...

BALIKESİR Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu 24 yaşındaki Ali Doğan'ın 2012 yılı Aralık ayında kanserden ölmesi, baz istasyonu bulunan Gümüşçeşme Mahallesi sakinlerini harekete geçirdi.

Başka Ali'ler ölmesin diye...

 Baz istasyonunun 2009'da kurulmasının ardından birçok insanın kansere yakalandığını ileri süren mahalle sakinleri, yetkilileri göreve çağırdı.

Ali Doğan'ın annesi Feride Doğan, babası Mehmet Ali Doğan, kendileri ya da yakınları kansere yakalanan diğer mahalle sakinleriyle bir araya gelip baz istasyonlarının kaldırılmasını istedi. Oğlunun baz istasyonları nedeniyle testis kanserine yakalandığını iddia eden Feride Doğan, "Oğlumdan sonra da kanserden ölümler oldu. Oğlum gibi gençlerin ölmesini istemiyorum. Ali'nin ne hayalleri vardı ama hiçbirine kavuşamadan ölüp, gitti" dedi.

Baz istasyonları kurulmadan mahallelerinde kanser vakalarının görülmediğini öne süren Mehmet Ali Doğan, güvercinlerin öldüğünü, ağaçların bile kuruduğunu iddia etti. Doğan "Oğlumun doktoru da baz istasyonunun özellikle çocuklarda ve gençlerde hücreleri hızlı çalıştırdığı için kansere yenilmiş olabileceğini söyledi" diye konuştu.

2 SOKAKTA 6 BAZ İSTASYONU VAR

Mahalledeki yaklaşık 500 metrekarelik bir alanda, Akay ve Karanfil Sokak'ta üç ayrı GSM operatörünün 6 baz istasyonu bulunduğunu söyleyen emekli astsubay Orhan Gün, "Benim eşim Nermin Gün de kanser oldu. Beyin tümörü tedavisi görüyor. Yargıtay kendi binası üzerindeki baz istasyonunu kaldırdı. Belediyenin, vatandaşın sağlığıyla ilgili sorumluluğu var. Ancak bize yardımcı olmadılar" dedi.

Yüzünde yaralar oluştuğunu söyleyen Emine Bodur ise, "Biz buraya geleli üç yıl oldu. Geldiğimden beri hastayım. Yatak odasının penceresini açtığımda baz istasyonunu görüyorum. Bu yaralar baz istasyonundan mı bilmiyorum ama onun stresi yetiyor. İnsanlar çocuklar radyasyona maruz kalmasın diye dışarı bile çıkarmak istemiyor" diye konuştu.

"BAZ İSTASYONLARI İLE KANSER VAKALARI ARTTI"

İrfan Doğan da mesane kanserine yakalanmasının nedeninin baz istasyonu olduğunu öne sürdü. Mahalle sakinlerinin birlikte giderek şikayetlerini ilettiği Muhtar Muammer Özkorkmaz da, "Bu insanlar haklı. Çünkü baz istasyonlarıyla birlikte kanser vakaları da arttı. 2009'da yüzlerce imza topladık. Valiliğe, belediyeye başvurduk. Onlar da yetkilerinin olmadığını belirterek bizi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü'ne yönlendirdi. Bölge müdürlüğü bize verdiği yanıtta, baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğuna dair henüz kesinleşmiş bir veri bulunmadığını, bu konudaki araştırmaların sürdüğünü bildirdi" dedi.

Öte yandan, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şube Başkanı Necati Bilgetürk, üyeleri Aylin Doğan'ın ağabeyi Ali Doğan'ın ölümü sonrası nedeni konusunda araştırmalar yaptıklarını belirtti. Bilgetürk, baz istasyonlarının kaldırılması için mahalle halkıyla dava açacaklarını söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!