Basın Özgürlüğü Günü'nde polis müdahalesi

Pakistan'da 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle parlamentoya yürüyerek açıklama yapmak isteyen gazetecilere polis müdahale etti.

Basın Özgürlüğü Günü'nde polis müdahalesi

Başkent İslamabad'da Ulusal Gazeteciler Cemiyeti önünde toplanan Pakistanlı gazeteciler, ülkede meslektaşlarının yaşadığı sıkıntıları ve polis tarafından  gazetecilere uygulanan sınırlandırmaları gündeme getirmek için yürüyüş yaptı.

Polis yürüyüş için İslamabad'ın ana güzergahlarından Cinnah  Bulvarı'nın bir bölümünü trafiğe kapattı.

Pakistan parlamentosuna yürümek ve burada isteyen açıklama yapmak  isteyen gazeteciler, polis tarafından devlet binalarının bulunduğu Kırmızı Bölge girişinde durduruldu.

Gösterinin sona erdirilmesi yönünde yapılan uyarılara oturma eylemiyle  yanıt veren gruba polis tarafından coplarla müdahale edildi.

Aralarında kadın gazetecilerin de bulunduğu grupta 7 kişi hafif  yaralandı.

Daha sonra polisle müzakere eden grubun parlamentoya yürümesine ve  girişinde açıklama yapmasına izin verildi.

"İslamabad Pakistan'ın en tehlikeli yeri"

Merkezi Pakistan'da bulunan basın özgürlüğü ve gazeteci hakları izleme  örgütü Freedom Network'ün raporuna göre İslamabad, Pakistan'da gazeteciliğin en  tehlikeli olduğu yer.

Raporda, Pakistan'da son bir yılda gazetecileri hedef alan 157  saldırının 55'inin İslamabad'da yapıldığı, yüzde 39'unun polis, asker ve  bürokratlar tarafından gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün raporunda da Pakistanlı  gazetecilerin güvenlik ve istihbarat servislerinin baskıları nedeniyle otosansür  uyguladığı, Pakistan'ın basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 139'uncu  sırada yer aldığı ifade ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!