Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Başbuğ'un avukatından haberlere tepki

Başbuğ'un avukatı Sezer, Genelkurmay'ın mahkemeye gönderdiği yazının, müvekkilinin beyanıyla çelişmediğini bildirdi.

Başbuğ'un avukatından haberlere tepki

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, dünkü bazı basın ve yayın organlarında Genelkurmay Başkanlığı tarafından özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine cevaben yazılan yazı nedeniyle Başbuğ hakkında haberler yapıldığını hatırlattı.
Sezer, özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince 27 Ekim 2011 tarihli duruşmada savunma avukatlarından birinin talebi üzerine, Genelkurmay Başkanlığınca işletildiği ve ayrıca takip edildiği bildirilen sitelerle alakalı olarak 4'er aylık periyotlarla Milli Güvenlik Kuruluna (MGK) veya Başbakanlığa sunulmak üzere herhangi bir rapor hazırlanıp hazırlanmadığının bildirilmesinin, eğer varsa bu raporların 2006 yılından bu yana onaylı bir suretlerinin gönderilmesinin istendiğini ifade etti.
Genelkurmay Başkanlığınca 26 Aralık 2011 tarihinde verilen cevapta, Genelkurmay Harekat ve İstihbarat Başkanlıkları ile Genel Sekterlik kayıtlarına göre, doğrudan MGK veya Başbakanlığa sunulmak üzere hazırlanan ve gönderilen bir rapor bulunmadığının bildirildiğini belirten Sezer, şunları kaydetti:
''Genelkurmay Başkanlığının yukarıda belirtilen cevabı, müvekkilimiz İlker Başbuğ'un hiçbir beyanı ile çelişmemesine rağmen, bazı basın ve yayın organlarınca aleyhine bir belge sunulmuş gibi haber yapılması hem doğru, hem de etik bir davranış değildir.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!