Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Bursa'da konuştu

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Darbelerin, vesayet girişimlerinin, bürokratik oligarkların sürekli pranga taktığı iktidarlar, hep Türkiye'de patinaj yaparak bir yere kadar geldi. Şimdi bunların tasfiye olduğu, hükümetlerin artık ensesinde bir vesayet güruhu olmaksızın özgürce çalışarak ülkeyi şaha kaldıracağı bir döneme giriyoruz." dedi.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Bursa'da konuştu

Çavuşoğlu, Büyükorhan Belediyesinin yeni binası, güneş enerji sistemi ve barajların açılış töreninde yaptığı konuşmada, 24 Haziran'dan sonra her şeyin daha güzel olacağını söyledi.

AK Parti'nin Türkiye'yi 16 yılda her türlü tuzak, tezgah ve vesayet girişimine rağmen 3,7 kat büyüttüğünü belirten Çavuşoğlu, "Gezi süreci öncesinde Türkiye'nin ekonomik göstergeleri, tarihinin en olumlu göstergelerini yansıtıyordu. Faizler, 140 yıl sonra en düşük seviyeye gerilemişti. Aynı şekilde enflasyon, yanı sıra IMF ile olan borç ilişkimizi tamamen kopartmıştık." diye konuştu.

Ekonominin bağımsızlaştığı, büyük projelerle ilgili kararlar alınmaya başlandığı bir dönemde Gezi olaylarının yaşandığını dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Anlı şanlı uluslararası medya gruplarının canlı yayın araçları Taksim'de konuşlanmış, FETÖ'cü polisler bir sabaha karşı çadırları yakmış ve onlara eklemlenen teröristler, radikal sol eylemciler, adeta İstanbul'u ateşe vermiş ve oradan yayılan, tüm Türkiye'yi ateşe verme girişimi, bir sokak kaosuyla iktidarı değiştirme teşebbüsü ve Mısır'da, Tahrir'de yaşananları aynen burada yaşatma girişimi... Buna rağmen milletimizin desteğiyle, onların kavrayışıyla, anlayışıyla neyin ne olduğunu görerek bugüne kadar geldik."

- "Yeni sistemle Türkiye'yi şaha kaldıracağız"

Artık daha hızlı yol alma vakti olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Darbelerin, vesayet girişimlerinin, bürokratik oligarkların sürekli pranga taktığı iktidarlar, hep Türkiye'de patinaj yaparak bir yere kadar geldi. Şimdi bunların tasfiye olduğu, hükümetlerin artık ensesinde bir vesayet güruhu olmaksızın özgürce çalışarak ülkeyi şaha kaldıracağı bir döneme giriyoruz." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, yeni yönetim sisteminin birçok sorunun ilacı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bakmayın birilerinin meydanlarda değiştirdiğiniz bu sistemi tekrardan eskisine avdet ettirmek için canhıraş bir şekilde söylemler geliştirdiğine. Millet, hep ileriye ve geleceğe bakacak. Bizim geriye bakmamıza lüzum yok. Geriye bakarsak sadece tecrübelerimizi alırız ama geriye dönmek gibi bir niyetimiz olmaz. Bir daha aynı hataları tekrar etmemek için geriye dönüp bakarız. Millet kararını verdi, sistemi değiştirdi. Ne olursa olsun bundan sonra yeni sistemle Türkiye'yi şaha kaldıracağız."

Muhalefet partilerinin vaatlerinin içinin boş olduğunu söyleyen Hakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Adam, '18 yaşına kadar vatandaşlarımızı sağlıktan ücretsiz yararlandıracağız.' diyor. Bu kişi, cumhurbaşkanlığına aday. Şaka gibi değil mi? Biz zaten bunu sağladık, gerçekleştirdik. Şu anda 18 yaşına kadar olan vatandaşlarımızın sağlık giderlerinden zaten ücret alınmıyor. 'Eğitimi ücretsiz hale getireceğiz.' diyor. Biz kitaplarına kadar hepsini zaten ücretsiz veriyoruz."

-  "Gün geçmiyor ki TRT'ye saldırmayasın"

CHP'nin seçim beyannamesinde eğitim sisteminin "1+8+4" şeklinde düzenleneceğinin yer aldığını anlatan Çavuşoğlu, "Sen herhalde Türkiye'yi 28 Şubat'ın kodlarına döndürmek, yeniden imam hatipleri kapatmak, meslek liselerinin önünü kapatmak istiyorsun ki böyle bir tasavvur ortaya koyuyorsun." değerlendirmesinde bulundu.

Hakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Basın mensuplarına karşı suç işleyen aynen memura suç işlemiş gibi yargılanacakmış. Basın özgürlüğü kim, sen kim? 8 Haziran'da senin genel başkan yardımcın 'Gazeteleri yargı kararı olmaksızın derhal kapatacağız.' diye ulu orta dolaşıp feryad ediyordu. O zaman neden çıkıp basın özgürlüğünden bahsetmedin? Şimdi kendi platformu üzerinden gün geçmiyor ki TRT'ye saldırmayasın. Her gün saldırıyorsun. İzmir'deki mitinginde, bunun taraftarları TRT muhabirini tartaklıyor, saldırıyorlar. Senin basın özgürlüğünden anladığın, tek parti iktidarı döneminin özgürlüğüdür. O iktidar döneminde, Ankara'nın Kızılay'ına taşradan gelen çarıklı, kasketli amcalarımız 'görüntü kirliliği' diye sokulmuyordu. Bunların özgürlükten anladığı, bu."

 Milletin iradesinin seçimde tecelli edeceğini, koalisyonlar vasıtasıyla ülkeyi geriye götürenlere fırsat verilmeyeceğini aktaran Çavuşoğlu, "Bunlar halkın önünde seçim zamanı çarşaf giydirip rozet takarlar. Seçimden sonra aynı çarşaflı kardeşlerimizi tartaklayarak, ayaklar altına alırlar. Bunların bakış açısı bu. Hiçbir şey değişmiş değil. CHP aynı CHP. Terörle kol kola, vatandaşı ötekileştiren, sadece kendisine elit bir kompozisyon oluşturarak ülkeyi idare etmeye çalışan bir anlayış." dedi.

Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, daha sonra Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş ile açılış kurdelesini kesti.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, "Bir FETÖ'cü kalkmış ne yazmış biliyor musunuz sosyal medyadan, 'Acaba PKK niye terörist saldırılar düzenlemiyor, bunun bana anlamlı bir açıklamasını yapabilir misiniz?' diyor. Bunlar deli, deli. Bu kadar açık ve net. Bunların gözünü kan bürümüş." dedi. 

"Bunların gözünü kan bürümüş"

Çavuşoğlu, Büyükorhan Entegre Devlet Hastanesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarlarının Türkiye'yi gerçekten değiştirdiğini, dönüştürdüğü, milleti de kaliteyle, konforla tanıştırdığını söyledi. 

Sağlık yatırımlarının, 16 yıllık AK Parti iktidarları döneminde efsaneleştiğini dile getiren Çavuşoğlu, "Sağlık politikalarımızın bugün Batılı kimi toplumlar tarafından özellikle rol model olarak alındığını ve kendi devletlerinde, ülkelerinde kullanılmak için buradan destek, örnek alındığını görmek tabii ki bizim göğsümüzü kabartıyor. Bizim odak noktamız millete hizmettir. Bunu da ifade ederken 'Millete efendilik taslamaya değil millete hizmetkar olmaya geldik' düsturuyla yola çıkarak bugüne kadar geldik." diye konuştu. 

Türkiye'nin geçen yıl 16 Nisan'da bir yönetim sistemi değişikliğini milletin oylarıyla kabul ettiğini anımsatan Çavuşoğlu, "Bugün ortaya çıkan tablo şu ki 24 Haziran'da milletimiz tekrardan sandık başına gidecek, bu defa 16 Nisan'da kabul etmiş olduğu yeni yönetim modelinin başkanını, yani cumhurbaşkanını bir sandıkta seçecek, diğer sandıkta da yasama organının mensuplarını yani milletvekillerini seçecek." ifadelerini kullandı. 

- "Koalisyonlu yıllar önümüzden tamamen kalkmış durumda"

Çavuşoğlu, yönetim sistemi değişikliğine gidilmesindeki nedene de değinerek, şunları kaydetti:

"Bakınız altını çizerek ifade etmek isterim ki yarım asrı aşkın bir süredir çok partili siyasi hayata geçtiğimiz tarihten itibaren milletimizin önüne sandık geldi, milletimiz tercihini yaptı ve birini, bir siyasi partiyi iktidar olarak bazen tayin etti bazen koalisyonlar ortaya çıktı. Fakat bu süreçte baktığımız zaman toplam hükümet etme süresi bir hükümet için sadece 15 ay. Onun için hep şunu söyledik; siyasi istikrar yanı sıra kalkınmayı getirir, ekonomik refahı getirir, milletimizin hizmetlerle tanışmasını beraberinde getirir, yabancı yatırımcı için de orası bir güven adası olur böylelikle hem ülke gelişir hem millet hizmetten payını alır, standardı gelişir hem de bölgesinde ve küresel anlamda güçlü bir ülke meydana çıkar. İşte 24 Haziran'da milletimiz bir taraftan tamamen kendi iradesiyle hükümetini, cumhurbaşkanını seçecek, dolayısıyla bir daha artık koalisyonlu yıllar bizim önümüzden tamamen kalkmış durumda tarih sayfasındaki yerlerini almış olacaklar."

Yapılacak seçimde herkesin muhakeme ederek tercihini belirleyeceğini ve o çerçevede oyunu kullanacağını anlatan Çavuşoğlu, kimlerin hazır olup olmadığını da vatandaşın görmesi gerektiğini aktardı. 

- "Siz gericisiniz"

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın birkaç gün önce seçim beyannamesini açıkladığını, bu kapsamda güçlü Türkiye, güçlü millet, bolluk, birlik vaadiyle yola çıktıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Ama öbür taraftaki beyannamelere, vaatlere bakıyorsunuz, içi boş. Bunu söylemeyecek miyiz? Bunu söylemek, milletimize gerçeği göstermek bizim boynumuzun borcu. Ne vadediyorlar? Sizin 16 Nisan'da oylarınızla kabul ettiğiniz hükümet etme modeli değişikliğinin yeniden geriye getirilmesini vadediyorlar. Türkiye'de ne zamandan beri geriye gitmek için proje koyanları bu millet seçti de sizi seçsin be kardeşim? İleriyi göstereceksiniz. Bu millete ilerinin hedeflerini koyacaksınız. Geride kalanlar geride kaldı. İyisiyle kötüsüyle bunlar hepsi geride kaldı ama siz milletimizin önüne çıkarak sadece gerisini gösterirseniz kusura bakmayın tam da sizin retoriğinizle ifade ediyorum; yıllarca bu milletin evlatlarına muhafazakar ve dindar evlatlarına yakıştırdığınız o kavramla size ifade ediyorum; siz gericisiniz. Çünkü geriyi, geçmişi gösteriyorsunuz milletimize."

- "Be kardeşim aç, oku"

Muhalefet tarafından vatandaşa geleceğe dönük hiçbir şey vadedilmediğini belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bakınız birisi çıkıp diyor ki; 'Ben müzeleri öğrencilerimize bedava yapacağım. Be kardeşim aç, oku. Okumuyorsan bir de müzeye git, gör. Bedava mı, ücretli mi? Bu zaten bedava. Neyi vadediyorsun? İçi boş. Mesela benim uhdemde olan Basın İlan Kurumu (BİK) var. 1961 yılında kurulmuş bir kurum. O tarihte bunun tüzüğü hazırlanmış ve bu kurumun nasıl teşekkül edileceği o tarih itibarıyla belirlenmiş. Şimdi seçim beyannamesine bakıyorum ana muhalefet partisi seçim beyannamesinde şunu söylüyor; 'BİK'e gazeteciler sendikasından üye atayacağız.' Zaten şu anda BİK üyeleri arasında gazeteciler sendikasından üyeler var. Yanı sıra yetmez İstanbul, İzmir ve Ankara'daki basın derneklerinden en fazla sarı basın kartına sahip üyesi bulunan derneklerin temsilcisi de var. Adam bu kadar Türkiye, milletin gerçeklerine uzak ama Türkiye gibi bir ülkede cumhurbaşkanı olmak, bu ülkeyi yönetmek iddiasıyla ortaya çıkıyor. Bari hazırlık yap, söylediklerini, yazdıklarını bir teyit et. Ama maalesef bu ciddiyeti göremiyoruz. Bakınız bunların lideri de bundan birkaç sene önce Sakarya'da miting yaptığı alanın altına otopark yapacağını söylemişti. Halbuki o mitinge gelen insanların arabalarını o alttaki otoparka park ettiğini görememişti. Böyle bir anlayış olabilir mi?" 

- "Şeytan üçgeni yine kuruldu"

Çavuşoğlu, diğer partilerin beyannamelerine bakıldığında FETÖ, DHKP-C ve PKK ile ilgili bir şey bulunmadığını belirterek, "Bu milletten nasıl oy isteyeceksiniz? FETÖ ile nasıl mücadele edeceksiniz? Bu yok. Nasıl mücadele edilmeyeceğini orada anlatıyorlar. PKK ile nasıl mücadele edeceksiniz? Bu yok. Böyle bir yönetim, vaat anlayışı olabilir mi?" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin çok ciddi, güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu kadar içi boş vaatlerle ve bu kadar kapasitesiz birikimlerle ülke idare edilemez. Seçimlere gidiyoruz yine bütün benzemezler bir araya geldi, şeytan üçgeni yine kuruldu. Bir tarafta bakıyorsunuz bunların yurt içindeki destekçileri öbür tarafta bakıyorsunuz yurt dışındaki destekçileri ve terör. Fransa'da bir dergi aynen referandumdan önce olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın fotoğrafını derginin kapağına yerleştirmiş üzerine de 'Diktatör' yazmış, bunları da bilboardlarda yayınlıyor. Ya ne zamandan beri siyaset mühendisliğine kandı ki bu millet sizlerin ta Fransa'dan, Paris'ten yaptığınız siyaset mühendisliklerine boyun eğsin be kardeşim. Aynı söylem. Birisi orada ne diyorsa birisi de burada böyle söylüyor. Bir FETÖ'cü de kalkmış ne yazmış biliyor musunuz sosyal medyadan; 'Acaba PKK niye terörist saldırılar düzenlemiyor? Bunun bana anlamlı, bir açıklamasını yapabilir misiniz?' diyor. Bunlar deli, deli. Bu kadar açık ve net. Bunların gözünü kan bürümüş. Recep Tayyip Erdoğan gitsin, millet mahvolsun, ülke yansın kavrulsun da ne olursa olsun noktasına savrulmuş bu güruh, bu ülke için bir tek şey veremez ve veremeyecek de. Bu millet de bunu görecek ve gerekeni 24 Haziran'da sandıkta tekrardan yapacak diyorum."

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, daha sonra hastanenin temelini attı. 

Törene, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Sağlık Müdürü Özcan Akan, Büyükorhan Belediye Başkanı Hasan Taş da katıldı.

Törenin ardından hükümet konağının açılışına katılan Çavuşoğlu, binayı gezdi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!