Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan partide beklenen istifalara yönelik açıklama

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ AK Parti'deki istifa süreçleriyle ilgili konuştu. Bozdağ, "Artık bu saatten sonra yapılması gereken, etik olan doğru olan bu çerçevede bir adım atmak, değişim iradesine, halktan gelen değişim iradesine, nasıl cumhurbaşkanımız saygı duyuyor halkın bu talebini hayata geçirmek istiyorsa halkın seçtikleri de gelen bu değişim iradesine kendileri kulaklarını açmaları lazım" dedi.

Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan partide beklenen istifalara yönelik açıklama

Gazeteci Murat Akgün'ün sunduğu programa konuk olan Bozdağ şunları söyledi:

AK Parti değişimi esas alan bir parti. Biz halkın iradesini her türlü iradenin üzerinde tutan bir anlayışı sahibiz.

Cumhurbaşkanımız açıkladı. Eğer siz halkın değişim talebini karşılamazsanız vatandaş sizi sandıkta değiştirir. 

Vatandaşın bir iradesi var biz bu iradeyi görüyoruz ve o iradeyi de sayın cumhurbaşkanımız, genel başkanımız en üst düzeyde açıkladı.

AK Parti bir davadır. Bu davada görev yapanlardan şu beklenir: Böyle bir irade ortaya çıktığı zaman benim üzerimden yürütülen tartışmalarla partimin, yaşadığım şehrin, şehirdeki insanlarımın ve ülkemin daha fazla yıpratılmasına benim gönlüm razı değil deyip halktan hellallik isteyip hakkını da helal edip ve siyasetin kendilerine bundan sonraki süreçte, ihtiyacı olan alanlarda kendilerini göstermek üzere mevcut pozisyonlarını değerlendirip ona göre adım atmaları beklenir. Etik olan budur. Bence ahlaki olan da budur. 

Ortaya çıkan tablodan sonra doğru olan bunu ortaya koymaktır. Cumhurbaşkanımız iki defa bunu açıkladı. Daha önce de isim vererek açıkladı. Şimdi tekrar isim vererek açıkladı. Artık bu saatten sonra yapılması gereken, etik olan doğru olan bu çerçevede bir adım atmak, değişim iradesine, halktan gelen değişim iradesine, nasıl cumhurbaşkanımız saygı duyuyor halkın bu talebini hayata geçirmek istiyorsa halkın seçtikleri de gelen bu değişim iradesine kendileri kulaklarını açmaları lazım. 

Bu arkadaşlarımız ayrıldıklarında partimiz bunlarla yine çalışacaktır.

Görevden ayrılmaları partimizin 2019'a daha da güçlenerek gitmesini sağlayacaktır.

Halkın ortaya çıkan iradesine kim kulağını tıkarsa kendisi seçim zamanında da başka zamanlarda da zarara görür.

Herkesin bu iradeyi ortaya koyması lazım. Bu iradeye kulak vermediği takdirde vatandaş bu iradesini her zaman duyurdu.

Arkadaşlarımızın bu değişim iradesine uygun davranacağını inanıyorum.

Biz bunların belediye başkanı seçilmesi için hep beraber çalıştık. Bir aksama sıkıntı olduğu zaman buna müdahale edilmeyecek mi?

AK Parti'nin yaptığı demokrasinin sağlıklı işleyişi bakımından halktan gelen taleplere kulak kabartmasıdır.

Biz halkın  dediklerine uyan bir yaklaşım sergiliyoruz.

ERDOĞAN SONUCU AĞIR OLUR DEDİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara, Bursa ve Balıkesir'in büyükşehir belediye başkanlarına istifalarını verme talebinin iletildiğini belirterek, ayrılmamaları halinde sonucun ağır olacağını vurgulamıştı. "Bu makamlara bağımsız adaylar olarak gelinmiyor, bir partinin gösterdiği adaylar olarak geliniyor. Bu görevleri asla terk edilmeyecek koltuklar olarak göremeyiz" diyen Erdoğan, Polonya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:

"MELİH BEY'E DE İLETİLDİ

(Belediyelerdeki değişim, Melih Gökçek'in durumu) İstanbul'da Kadir Topbaş Bey, Çevre ve Şehircilik Bakanımızın kendisiyle görüşmesine olumlu yanıt verdi, istifasını o şekilde gönderdi. 

Ardından Düzce'yle, genel başkan yardımcımız görüştü, o da istifasını verdi. Şu anda Balıkesir'e istifasını verme talebimiz iletildi. Hakeza Melih Bey'e, kendisine bu durum iletildi. Bursa aynı şekilde... Bursa'yla da yarın büyük ihtimalle Sayın Başbakan, ilgili genel başkan yardımcımız veya şahsım görüşeceğiz. Bu makamlara bağımsız adaylar olarak gelinmiyor, bir partinin gösterdiği adaylar olarak geliniyor; bu görevleri biz asla terk edilmeyecek ilanihaye kalınacak koltuklar olarak göremeyiz. Dolayısıyla böyle bir adımın atılması gerektiği zaman, arkadaşlarımızın, 'Ben, bu davanın elemanıyım, benim yetkili kurullarım madem ki böyle bir kararı vermişler, ben de ilgili merciye istifamı veririm' demeleri lazım. İstifa, partiden ayrılma, kopma demek değildir. Parti, istifasını veren arkadaşları çok daha farklı yerlerde değerlendirir. İl başkanları toplantısında da söyledim; 'Ben buraya geldim, burada ilanihaye kalayım' olmaz.

(Başkanlar İstifa etmezse) Ben arkadaşlarımızın, öyle bir yola tevessül etmelerini düşünemem, düşünmek de istemem. Çünkü onun neticesi ağır olur.

DİĞER PARTİLERE DE İNCELEME

(Diğer parti belediye başkanlarının değişimi) Diğer partilerde hiçbir sorun yok gibi düşünülmemeli anlamında söyledim. Sorun varsa, ilgili partilerin yönetim kadroları gereğini yapmıyorsa, İçişleri Bakanlığı inceleme başlatmak durumunda kalabilir. Kayyum atamalarının yapıldığını yerleri bir inceleyin. Oralara kayyum atanmamış olsaydı, onlar devletten aldığı paraları yine Kandil'e göndermeye devam edeceklerdi. Oralardakiler belediye hizmeti verselerdi, kayyum atanması gibi bir süreç tabii ki olmazdı. Vatandaşımız belediyeden kendisine hizmet bekler. Bu hizmet yapılmıyorsa, vatandaş belediyeye değil, hükümete küfreder."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!