Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

BAŞBAKAN KILIÇDAROĞLU'NA SERT ÇIKTI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde 'Türkiye Hazır Hedef 2023' proje tanıtım toplantısında konuşuyor.

BAŞBAKAN KILIÇDAROĞLU'NA SERT ÇIKTI

Erdoğan, İzmir, İstanbul ve Diyarbakır için yeni projelerini açıklıyor...

İŞTE BAŞBAKAN'IN KONUŞMASI:

 

Yapamayacaklarımızı hiç bir zaman anlatmadık. Ne aldatan ne de aldanan olacağız. Popülizme hiç bir dönemde tevazül etmedik. Neyi neden yaptığımızı, ya da yapamadığımızı şeffaf bir şekilde milletimize izah ettik. Milletin tek kuruşunu dahi heba etmedik. Oy kazanmak amacıyla hiç bir zaman bol keseden dağıtmadık. Bol keseden dağıtan siyasetçilere geçmişte bu ülkeye çok ağır bedeller ödettiler. Bunlar kendilerine oy vermeyenlere 'beyinsiz' diyecek kadar edebi bir kenara bırakmışlardır.

CHP Genel Başkanı seçim kampanyasının ilk anından itibaren, milli manevi değerlerimize hakaretler etmiştir. En son da Bursa'da içindeki nefreti kusmuş ve AK Parti'ye oy verenleri 'Beyinsiz' olarak tanımlamıştır. Her gün bir yalan söylemiş, yarım saat geçmeden yalanlarından çark etmiştir. Bir taraftan YÖK'ü kaldıracağım diyeceksin, yarım saat sonra bedelliden aldığım parayı YÖK'e aktaracağım diyeceksin. Ortadan kalkan kuruma para aktarılır mı?

Aynı şeyi referandumda başörtüsünde yapmadı mı bu zat! Başörtüsünü ben hallederim dedi. Gel müracat edelim dedim. Ama kaçtı... Nasıl manevralar yaptı, nasıl kaçtı! Yanında şu anda bir şaklabanı var... Beraberce gelirler ve çarşaflı kardeşlerimi kandırırlar, yakalarına rozeti takarlar. Sonra da Mersin'de çarşaflı kardeşlerimi otobüsten aşağı atarlar. Bunların durumu bu! Bu kadar rahat yalan söyleyen bir siyasetçiyi Türk siyasi tarihi ilk kez görmüştür. Candaş medya bunu sorgulamak yerine, yalanların altını örtmeyi tercih etmiştir.

Milletim bu yalanlara inanmasın. Milletin sandık görününce demokrat olanlara inanmasın, milletim bunların suratındaki maskeyi farketsin ve ardındaki o statükocu yüzü görsün. İnanıyorum ki, 12 Haziran'da bu maske düşecek.

Dün Hopa'da açılış yaptık, Artvin mitingimizi Hopa'da gerçekleştirelim istedik. Bir gün önceden CHP ve CHP yanlıları, müşterek hareket ettikleri illegal legal tüm örgütler bize pres yapma ve bizi Hopa'ya sokmama gibi bir gayretin içine girdiler. Bunlar düşüncelerine inanmıyorlar, bunlarda düşünce yok... Bunlar eli sopalı şehir eşkiyaları... Emniyet teşkilatımız tüm tedbiri aldı, miting meydanında kardeşlerimize hitap ettik ama bunlar emniyetimizle, jandarmayla adeta bizi sokmamak için mücadele içindeler. Konuşmamız sonrasında sokaklardan taş attılar. Bir bölümde 100-155 kişilik grup otobüsümüze taş atmaya başladı ve otobüsümüzdeki koruma polisimiz otobüsten düştü ve yoğun bakıma kaldırıldı.

Rize'de beyin ameliyatını geçirdi. Buradan CHP'ye gönül veren kardeşlerimize de MHP'ye, BDP'ye gönül veren kardeşlerime de sesleniyorum. Oradaki pankart devasa, CHP'nin pankartı; 'Tek yol sokak, tek yol devrim' altında halk evleri yazısı.Bununla ne demek istendiği zaten belli. Terör örgütü yandaşları tarafından seçim büromuza ve araçlarımıza saldırılar olduğu ortada. Biz bütün bunlara karşı düşüncemizle ve sabırla sandıkta gereken cevabı vereceğimizi söyledik.

CHP'nin Genel Başkanı şu açıklamayı yapıyor, 'Rüzgar eken fırtına biçer'... Neyin rüzgarını ektik ki fırtına biçeceğiz. Sen şu anda miting yapmaya giderken, sana birileri bunu yaptığında aynı şeyi ben mi söyleyeceğim. Ama ben bu kadar edepsiz, ahlaksız, alçak değilim bunu yapamam. İnanın siyasetteki bu zat, çırak bile olmadı. İnsanlıktan da nasibini almış değil. Utanmadan sıkılmadan gerilimin faturasını bize kesmeye çalışan medya grupları var. Biz mi geriyoruz ortalığı yoksa beraber olduğunuz yandaşlarınız mı?

Benim CHP'li vatandaşım eline Türk bayrağı alır ama sen BDP'linin eline Türk bayrağı veremezsin. Orada en büyük açığı verdin. Beraber çalışıyorsunuz.

Bir de yerel özerklikten bahsediyorsun. Tüm yerel yönetimler zaten özerktir. Ama yerel idareler yasalara ters bir şey varsa ona müdahale ederler. Yoksa parada tasarrufun herşeyin sana aittir. Bunların özeklikten kastı ne? 'Eyaleti kastetmedik' dedi. E o zaman neyi kastettin? Diyorum ya, 'Çırak bile değil...' Bir Genel Başkan sıfatıyla CHP'nin içindeki yerini korumaya çalışıyor. Eğer partim birinci parti olmazsa ben Genel Başkanlığı bırakırım dedim. Ona da diğerine de 'Siz de bırakmaya var mısınız?' dedim... Kimin oyu azalırsa o bıraksın dediler. Siyasette aslolan iktidar olmaktır. Ama böyle bir hedefi yok.

Hopa'da meydana gelen olaylar açık tahriktir. CHP, MHP ve BDP'nin tahrikleri maalesef bu tür olaylara zemin hazırlamıştır. Ama biz bu şiddet tuzağına asla düşmeyiz. Biz ülkeyi kaosa sürüklemek için CHP, MHP, BDP ittifakına karşı millet irademizi savunmaya devam edeceğiz. Son sözü millet sandıkta söyleyecektir. Sandığa giden yolu şiddet ve öfke taşlarıyla kirletmeyeceğiz, sabır ve hoşgörü ilmeğiyle öreceğiz.

PROJELER

Diyarbakır için hazırlanan projeler;

Diyarbakır ağırlıklı olarak eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda çok büyük bir destek verdiğimiz ilimiz. Biz bu dönemde neleri hedefliyoruz? Terör örgütü ve BDP bölgeye yatırım yapılmaması için her türlü engeli önümüze çıkardılar. Buna rağmen bölge sorunları için çaba harcamaya devam ediyoruz.

Sur içi yenileme projesi

5 km uzunluğundaki Diyarbakır'ın tarihi suları iki yerden yıkılmış durumda. Buralarda onarım yapılacak. Suriçini burada yaşayanları mağdur etmeden, çirkin yapılaşmadan kurtarıyoruz. Bu projeyle Diyarbakır'da çok büyük bir kentsel dönüşüm gerçekleştiriyoruz. TOKİ kolları sıvadı. 1272 yeni konut yapılaraki, hiç kimsenin hakkı gasp edilmeden bu sürecin tamamlanması için çalışmalarımız sürüyor.

Havaalanı

Askeri ve sivil havaalanını birbirinden ayırıyoruz. Bir sivil havaalanını Diyarbakır'a kazandırıyoruz.

Dicle Vadisi projesi

Dicle Nehri'ne rağmen yeşil alan miktarının yeşil alan miktarının düşük olduğu Diyarbakır'a yeni bir yaşam merkezi kuruyoruz. Dicle Nehri'nin kenarına kuracağımız yaşam merkezi, günlük yaşamın, eğitimin, sporun tabii bir bütünlük içinde kucaklaştığı bir alan olacak. Tek ve iki katlı olarak düşünülen yapılarda Dİyarbakı iklimi dikkate alınacak.

Diyarbakır - Şanlıurfa otoyolu: Edirne'den başlayan Ankara'ya kadar ulaşan otoyol, Ankara- Niğde -Şanlıurfa ve Habur kesimini de tamamladığımızda Türkiye'yi boydan boya geçen bir etap olacak. Bu otoyola Diyarbakır'ı da dahil ediyoruz. Diyarbakır- Erzurum - Trabzon yolunu da inşaa edeceğiz.

Silvan Barajı

Silvan projesiyle 2450 bin dekar tarım arazisinin sulanabilmesini sağlayacağız. Hayata geçecek sulama sayesinde çiftçilerimize yılda 735 milyon lira ilave gelir elde etme imkanı sağlıyoruz. Bay Kemal, bak burada da insan yok çiftçi var! 318 bin kişiye iş imkanı oluşturuyoruz.

İki şehir hastanesi

Diyarbakır'a biri Kayapınar'da olacak iki şehir hastanesi kuracağız.

30 bin kişilik stat

İnşaasına en kısa sürede başlayacağız ve gençlerimizin hizmetine sunacağız.

İzmir için hazırlanan projeler;

İzmir'in özellikle bugüne kadar ihmal edilmiş olan yanını ortaya koyabilmek ve İzmir'i marka şehrine dönüştürmek için yoğun bir planlamanın içine giriyoruz. İşte projeler;
Körfez Geçiş Projesi - İzkaray

Bu projeyle İzmir Körfezi'nin iki ucunu birbirine bağlıyoruz. Bostanlı ve Karşıyaka başta olamk üzere şehrin Kuzeyi'nde gelenler şehrin Güney'ine ulaşacaklar.
Konak Tüneli

İzmir'in kent içi trafiğinin can damarlarından olan Mürsel Paşa bulvarı üzerinden sahil yoluna kadar trafiği yer altına alıyoruz. Bu yolun toplam uzunluğu yaklaşık 2,5 km... Bu tünelle çevre ve gürültü kirliliğini azaltacağız.
İzmir - Ankara, İzmir - Bursa, İzmir - İstanbul yüksek hızlı tren projesi

Ak Parti döneminde başlayan Hızlı tren projelerinin Ege'deki kalbi İzmir olacak. Hızlı tren hattını iki etap halinde inşaa edeceğiz. İzmir - Ankara arası seyahat süresi 3,5 saate inecek. Bu hatla Ankara, Afyon, Karahisar birbirine kapı komşusu kadar yakın hale gelecek.
Sabuncubeli Tüneli

İzmir- Manisa arası ulaşımın riskli bölgesi olan Sabuncubeli'nde bir tünel inşaa ediyoruz.
İzmir - İstanbul ve İzmir - Ankara otoyolları

Türkiye'nin üç büyük ilini kesintisiz birbirine bağlıyoruz.
Metro ağı

Metro hattı metro ağı haline getiriliyor. İzban projemiz de devam ediyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!