Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Başbakan'dan S&P'ye : "Sen bunu bana yutturamazsın"

İstanbul Moda Hazır Giyim Konferansı'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin kredi notu görünümünü durağan'a indiren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'ye sert çıktı.

Başbakan'dan S&P'ye : ''Sen bunu bana yutturamazsın''

Erdoğan, şöyle konuştu:

"S&P Türkiye'nin görünümünü pozitif'ten durağan'a indirdi. Neye göre indiriyorsun? Normalde belli bir süre pozitifte kalan bir ülkenin  notunu artırması lazım. Ama ideolojik olarak artırırsam sıkıntı olur diyor. Fakat Yunanistan'ı, İrlanda'yı yükseltiyor. Ya bunlar iflas ediyor.. Böyle saçmalık olur mu? Tamamen ideolojik yaklaşım... 

`Bunu kimse yutmaz... Sen bunu Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın. Bunun sonucunda 'seni bir kredi derecelendirme kuruluşu olarak tanımıyorum' lafını görürsün... Her şeyimiz ortada, sen kalkıp da Türkiye'ye böyle bir not vermeye kalkarsan olmaz..."  

İHRACAT İÇİN TEBRİK ETTİ

Erdoğan konuşmasında, Nisan ayında ihracatın küçük bir gerileme yaşasa da ilk dört ayda yüzde 4'ün üzerinde bir artışa imza attığına da dikkat çekti. Erdoğan, "Bu yüksek oranların elde edilmesinde tekstil ve hazır giyim sektörü temsilcilerini tebrik ediyorum" dedi.

Tekstil ve hazır giyim ihracatının Türkiye'nin ihracatının artışının en önemli kaleleri olduğunu belirten Erdoğan şunları söyledi:

"Nisan ayı rakamlarımızda, devam eden kriz yüzünden AB üyesi ülkelere ihracatın yüzde 18 gerilediğini görüyoruz. Avrupa'ya gerilerken, Bağımsız Devletler Topluluğu'na 17 arttığını görüyoruz. Türk ihracatçısı Latin Amerika'ya kadar sesini duyurmuş durumda. Türkiye'de bugün ihracatçı için mesafe kavramı anlamını yitirdi.

2023'te hazır giyim ihracatının 52 milyar dolara çıkmasını hedef olarak bana söylediniz ben de her gittiğim yerde söylüyorum. Bizimle bu inancı paylaşan tüm arkadaşlarımı kutluyorum."

 

S&P'DEN ERDOĞAN'A YANIT GELDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Türkiye'nin not görünümünü değiştirmesine yönelik "Bu ideolojik bir karardır, bunu Recep Tayyip Erdoğan'a yutturamazsınız " yönündeki açıklamasına Kurum'dan yanıt geldi.

Standard & Poor's'un Ülke Yöneticisi Zeynep Holmes, yaptığı açıklamada "S&P'nin görevi, herhangi bir siyasi gündemden bağımsız olarak, bir ülkenin kredi güvenirliğine yönelik tamamen bağımsız görüş sağlamaktır" ifadesini kullandı.

Holmes açıklamasında şu görüşlere yer verdi:    

"Biz şu anda kredi derecelendirmesi yaptığımız 127 ülkeye yönelik kredi notlarımızı, tamamen şeffaf derecelendirme kriterlerine göre belirliyoruz. Bu alandaki tecrübemiz 1975 yılına dayanıyor ve IMF başta olmak üzere diğer önemli kurumlar tarafından da güçlü şekilde kabul görüyor. Kamuoyuna da duyurduğumuz gibi, Türkiye'nin kredi notu görünümünü, ülkeye gelen dış talebin azalması ve kötüleşen ticaret hadlerinin Türk ekonomisinin yeniden dengelenmesine engel olabileceği için değiştirdik. Aynı zamanda, Türkiye'nin kredi notunu da teyit ettik. Kredi not görünümünün pozitiften durağana revize edilmesi, Türkiye'nin kredi notunun önümüzdeki 12 ve 18 ayda aynı kalacağına yönelik görüşümüzü yansıtıyor."
   
'Bunu Recep Tayyip Erdoğan'a yutturamazsınız'

Standard & Poor's, 1 Mayıs'ta Türkiye'nin kredi notu görünümünü 'pozitif'ten, 'durağan' çekmiş ve kurumun kararı siyasiler arasında büyük tepkilere yol açtı.

Başbakan Erdoğan da bugün İstanbul Moda Hazır Giyim Konferansı'nda yaptığı konusmada, "S&P Türkiye'nin görünümünü pozitif'ten durağan'a indirdi. Neye göre indiriyorsun? Normalde belli bir süre pozitifte kalan bir ülkenin  notunu artırması lazım. Ama ideolojik olarak artırırsam sıkıntı olur diyor. Fakat Yunanistan'ı, İrlanda'yı yükseltiyor. Ya bunlar iflas ediyor.. Böyle saçmalık olur mu? Tamamen ideolojik yaklaşım... Bunu kimse yutmaz... Sen bunu Tayyip Erdoğan'a yutturamazsın. Bunun sonucunda 'seni bir kredi derecelendirme kuruluşu olarak tanımıyorum' lafını görürsün... Her şeyimiz ortada, sen kalkıp da Türkiye'ye böyle bir not vermeye kalkarsan olmaz..."   diyerek karara tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç kararla ilgili olarak "Bu haksız ve yersiz bir karardır. Çünkü orada söz konusu edilen bazı verilerin gerçek olmadığı ortaya çıkmıştır'' dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Çok geriden gelen, yani 9 ay önceki birtakım sorunlara takılmış bir rapor" dedi ve kararın  S&P'ye hiç yakışmayan çok ciddi maddi hatalarla dolu olduğunu ifade etti.

Şimşek ek olarak, "Onun için artık dünya da finans sektörü de piyasalar da eskisi gibi bu kuruluşları fazla kale almıyor" ifadesini kullandı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "S&P'nin kendi standartı kaymış. S&P'nin Türkiye ile ilgili yapmış olduğu standart dışı bu açıklama gerçekten talihsizlik ve bu onların güvenilirliğine gelen bir leke" ifadesini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!