Başarının önündeki en büyük engel güvensizlik

Milli Eğitim Bakanı Avcı, toplum olarak, bugüne kadar imkansız görünen pek çok şeyin başarıldığını belirterek "Daha fazlasını da başarabilmemizin önündeki en büyük engel birbirimize duyduğumuz güven eksikliğidir" dedi.

Başarının önündeki en büyük engel güvensizlik

 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Atatürk'ün 24 Kasım 1928'te Başöğretmenliği kabul etmesinin yıl dönümünün, 33 yıldır Öğretmenler Günü olarak kutlandığını anımsattı.

Öğretmenler Günü'nün her geçen yıl daha yaygın bir biçimde hatırlanıp kutlanmaya başlanmasını memnuniyetle gözlemlediğini ifade eden Avcı, öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin toplum için ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu tekrarlamaya lüzum olmadığını bildirdi.

Avcı, bu konuda söylenmemiş bir söz bulmanın da kolay olmadığını kaydetti. "Aslında her birinizin hayatında birçok başka öğretmen oldu ve siz, öğretmenlerin bir insan için ne mana taşıdığını kendi tecrübelerinizle de biliyorsunuz." ifadesini kullanan Avcı, bu vesileyle Türkiye'nin, güven endekslerinde oldukça gerilerde yer aldığına dikkati çekti.

Avcı, şöyle devam etti:

"Birbirimize ve kurumlara güven duymak konusunda çok başarılı sayılmayız. Buna karşılık, öğretmenlere duyulan güven, belki de hiçbir meslek mensubunun hayal edemeyeceği kadar yüksek. Her birimiz, en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı, torunlarımızı, sizin ellerinize, güvenle teslim ediyoruz."

Toplum öğretmenlere duyduğu güveni hatırlatmasının iki sebebi bulunduğuna işarete den Avcı, şöyle devam etti:

"Birincisi, toplumun en imtiyazlı insanları olduğunuzu hatırlatmak istedim. Son derece saygıdeğer bir mesleğiniz var. Mesleğiniz sayesinde toplumun gözbebeği durumundasınız. Ne kadar meşakkatli, ne kadar zor bir iş yapıyor olduğunuzu biliyorum. Ama karşılığında sahip olduğunuz saygı ve güven, ümit ediyorum ki her türlü olumsuzluğu misliyle ödüyordur. Yaptığınız işin zorluklarının üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz her şey, toplumun size duyduğu saygı ve güvende fazlasıyla mevcut.

İkinci olarak, size duyduğumuz saygı ve güvenden güç alarak, çocuklarımızı, birbirilerine ve dolayısıyla ülkemizin geleceğine güven duyacak bir biçimde yetiştirmenizi talep ediyorum. Biz, her şeyi başarabilecek, bugüne kadar imkânsız görünen pek çok şeyi başarmış bir toplumuz. Daha fazlasını da başarabilmemizin önündeki en büyük engel, birbirimize ve birlikte tesis ettiğimiz kurumlarımıza duyduğumuz güven eksikliğidir. Bu güven eksikliğini ortadan kaldırmak konusunda, başka birçok konuda olduğu gibi, sizden başka güvenebileceğimiz kimsemiz yok. Zor görevlerinize bir başka zor görev daha eklediğimin farkındayım. Ama sizlerin bu zorlukları omzunuza yüklüyoruz diye bize sitem etmeyeceğinizden, aksine her görevi hakkını vererek yerine getirmek için canla başla çabalayacağınızdan şüphem yok. Öğretmenler Gününüz kutlu olsun ama unutmayın ki, siz yılın her günü başımızın tacısınız. Sizlere sağlık ve esenlik içinde nice uzun yıllar, başarılı hizmetler; emekli öğretmenlerimize ve diğer emekli çalışanlarımıza sağlık, huzur ve afiyet içinde mutlu bir emeklilik hayatı diliyorum. Ahirete intikal eden merhum öğretmenlerimize ve eğitim çalışanlarımıza da minnet ve şükran duygularımızla bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!