Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Barzani: Geri adım atamayız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, çözüm sürecini desteklediğini söyledi. Barzani, anayasa çalışmaları için de geri adım atamayacaklarını belirtti.

Barzani: Geri adım atamayız

Molla Mustafa Barzani tarafından Baas rejimine karşı başlatılan Gulan Devrimi'nin 38. yıl dönümü dolayısıyla Erbil'de Şhander Parkı'nda yaptığı konuşmada Barzani, Türkiye'deki barış sürecine değindi.

Süreç dolayısıyla mutluluk duyduğunu ifade eden Barzani, "Umudum Kürtlerin haklarına barış yoluyla kardeşlik yoluyla kavuşmasıdır. Türkiye'de yürütülen süreci bütün gücümüzle destekliyoruz. Her iki tarafa da yani hem BDP'ye hem Türkiye Cumhuriyeti hükümetine bu süreci desteklediğimizi dile getirdik" diye konuştu.

GERİ ADIM ATAMAYIZ

Konuşmasında Irak'ta Kürt halkının uzun süren mücadeleler sonunda rahat bir nefes alabildiğini söyleyen Barzani, Gulan (mayıs) Devrimi'nin Irak'taki Kürtlerin mücadelesinde çok önemli bir yeri olduğunu ifade etti.

Anasaya çalışmaları hakkında da bilgi veren Barzani şunları söyledi:

"Değerli kardeşlerim zor dönemler bitti. Şimdi en tepeye gitmek için kendimizi hazırlama zamanı. Bundan sonra geri adım atamayız. Anayasa konusunda bazı kişiler keyfi konuşmaları yapıyor. Anayasa gibi önemli bir konuyu, herkes kendine göre çeşitli yollarla anlatmayı ve insanlara aktarmayı bıraksın. Anayasa önemli bir halk sözleşmesidir ve bu kadar önemli bir halk sözleşmeside çıkarlara karıştırılmaması lazımdır. Bu Anayasa taslağının üzerinde yaklaşık 7 yıl çalışılmıştır. Halkın da onayını almış, uzman bir heyet tarafından hazırlanmıştır. Bu anayasanın yazılması için 40 ülkenin anayasası incelenmiş ve onlardan faydalanılmıştır. Bu Anayasa taslağı, bütün partilerin desteğini alan yani 36 partinin 'evet' dediği bir anayasadır. Eğer bu anayasa taslağının tekrar gözden geçirlmesi gerekiyorsa, meclis üyelerinin 4'te 3'ünün onayı ile yapılır. Bütün konular bu anayasada açık ve nettir"

EYLEM GÖRMEK İSTİYORUZ

Bütün partilere anayasa taslağı için mektup göndererek görüşlerini istediğini vurgulayan Barzani, "Umudum bütün tarafların Irak Anayasasına geri dönmesi ve tekrar diyalog masasına oturmasıdır. 3 ana konuda sorunlar çözülsün; gerçek ortaklık, ihtilaflı işlerde anlaşmak ve eşitlik. Eğer hepimiz anayasaya ve bu 3 noktaya bağlı kalırsak sorunlar çözülür. Bölge ve Bağdat arasındaki sorunlara gelirsek, Bağdat ve Erbil arasındaki görüşmelerden sonra heyetler arasında anlaşılan konularda, eylem görmek istiyoruz, konuşmalardan ve eyleme dönüşmeyen sözlerden bıktık" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!